Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850768 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Polska Prezydencja - prelekcja w Filii nr 7

23-11-2011

„Prezydencja Polska 2011

- Kultura Unii Europejskiej”

 

            Kultura osobista jest istotnym elementem funkcjonowania w społeczeństwie, w rodzinie, w miejscu pracy, w szkole. Ważnym również dla danego kraju, w tym i dla  Polski jest również kultura polska i jej promowanie na forum innych krajów europejskich. Dzięki promowaniu naszej kultury stajemy się ambasadorami Polski na arenie międzynarodowej. Tak swoją prelekcję rozpoczęła pani Ewa Nowak-Koprowicz z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie, na spotkaniu w Filii Nr 7, w dniu 15 listopada 2011 r., w której wzięli udział uczniowie kl. II b (wych. E. Salamon) i kl. III c (wych. p. M. Linek) ze Szkoły Podstawowej Nr 25. 
 

O znaczeniu kultury dla integracji europejskiej zaczęto mówić na kolejnych szczytach: w Hadze (1969), Paryżu (1972) i w Kopenhadze (1979), a odbicie tego znalazło się w zapisach Uroczystej Deklaracji Stuttgarckiej w Sprawie Unii Europejskiej z 19 czerwca 1983 roku. W Traktacie z Maastricht (1992) i w Traktacie Amsterdamskim (1997), artykuł 128 Traktatu o Unii Europejskiej daje jasno do zrozumienia[…] że podstawowe dla procesu integracji, akty prawne upoważniły instytucje Unii Europejskiej do podejmowania inicjatyw w dziedzinie kultury, które miały na celu przede wszystkim ochronę dziedzictwa kulturowego Europy oraz wzajemne poznanie kultur narodów zamieszkujących kontynent europejski, bez intencji tworzenia jednej, ponadnarodowej kultury europejskiej. Określają one zasady, na jakich Wspólnota może i powinna działać w sprawach kultury. Tożsamość europejska obecna jest w zbiorowej świadomości Europejczyków, mimo zróżnicowania ich narodowych kultur. Nikt nie nazwałby Europy kontynentem gdyby nie wytworzyła bogatej kultury, która pozwalała Europejczykom żywić przekonanie o odrębności zamieszkiwanego przez nich obszaru i definiować ich wspólną europejską tożsamość. Zgodnie z Traktatem w Maastricht najważniejszymi organizacjami zajmującymi się polityką kulturalną na szczeblu współpracy międzypaństwowej są Komisja Europejska, a zwłaszcza Generalna Dyrekcja i  Rada Europy. Podczas gdy Komisja Europejska może sama funkcjonować i organizować plany kulturalne po uzyskaniu na nie akceptacji  Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komitetu Regionów, Rada Europy jedynie wspiera współpracę rządów. W roku 2000 dziewięć miast zostało mianowanych przez Unię Europejską „europejskim miastami kultury”. Tytuł Europejskie Miasto Kultury jest bardzo ceniony, jako poważny atut w promocji turystycznej danego miasta oraz sprzyjający konserwacji jego dziedzictwa architektonicznego i artystycznego*.                                                                                                                                     

           Polska prezydencja to czas promocji i poznawania przez inne narody, specyfiki kultury i tradycji  naszego kraju. Pojawia się program kulturalny, który obejmuje wszystkie dziedziny kultury, od muzyki począwszy, poprzez sztukę, teatr, taniec,  na  filmie skończywszy, przełamujący negatywne wyobrażenia o Polakach. Istnieją pewne stereotypy obrazujące zachowania nas Polaków i te właśnie  opinie chcemy zmienić poprzez promocję naszych wartości, naszych doświadczeń w dziedzinie, m.in. nauki, turystyki, – podkreśliła pani Nowak-Koprowicz. Przykładem takiej promocji kultury jest projekt „I, CULTURE Puzzle” realizowany w stolicach europejskich oraz Tokio, w ramach którego z kawałków materiału przy udziale wielu osób – w tym polskiego ministra kultury i dziedzictwa narodowego - tworzony jest jeden napis. Projekt zainaugurowany został podczas  „Nocy Muzeów” w Warszawie.                                                                                                                                           

           Podczas prelekcji uczniowie mogli oglądnąć fragmenty filmu obrazującego promocję kultury, dotyczącego sławnych Polaków - zdobywców wielu  ośmiotysięczników w Himalajach: Wandę Rutkiewicz, Wojciecha Kurtykę, Jerzego Kukuczkę, Andrzeja Zawadę, Krzysztofa Wierzyckiego.

                                                                                                                        

           W trakcie spotkania, uczniowie kl. II b zapoznali się z kulturą europejską, natomiast uczniowie  kl. III c  mogli usłyszeć wiele ciekawych informacji o poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Słuchacze dowiedzieli się tym sposobem, wielu ciekawych szczegółów, o których podczas lekcji nie mogli by usłyszeć. Obecnych było 38 uczestników.

 

 

 * Integracja europejska a kultura polska. W: Internet: http://kronikarz.org.pl/felietony/marek-rozycki-jr/1228-integracja-europejska-a-kultura-polska-kultura-mimo-jej-doceniania-i-deklaracji-o-jej-podstawowym-znaczeniu-dla-zjednoczenia-europy-dugo-pozostawaa-poza-zasigiem-priorytetow-tworzcej-si-wspolnoty-europejskiej-po-ii-wojnie-caa-u.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: