Archiwum wydarzeń 2012

WRZESIEŃ 1939 - GRY STRATEGICZNE - warsztaty w Filii nr 7

01-11-2012

Wrzesień 1939 - gry edukacyjne.

Warsztaty historyczne z udziałem Pani Katarzyny Kyc
z Instytutu Pamięci Narodowej-Oddział Rzeszów
w Filii nr 7

„Wrzesień 1939 – gry edukacyjne" to tytuł warsztatów historycznych zorganizowanych przez Filię nr 7 WiMBP w Rzeszowie w dniu 22 października 2012 r., przy współpracy z panią Katarzyną Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej-Oddział w Rzeszowie, dla uczniów kl. III ETM Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie.

W nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 roku – podkreśliła pani Katarzyna Kyc - minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem, który przewidywał podział Europy Środkowej. Do historii przeszedł pod nazwą paktu Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z postanowieniami traktatu Hitler i Stalin mieli dokonać podziału wpływów w Polsce. Granica podziału miała przebiegać wzdłuż linii rzek Narew – Wisła - San. 1 września 1939 r. rozpoczęła się agresja niemiecka, a 17 września do Polski wkroczyła Armia Czerwona. Nowy „rozbiór Polski” usankcjonowano traktatem
o granicy i przyjaźni podpisanym w Moskwie 28 września 1939 roku.

Zajęcia dla młodzieży wprowadzające w tematykę Września’39 składały się z trzech elementów tj. prelekcji, pokazu fragmentów filmu dokumentalnego oraz prezentacji gier edukacyjnych wydanych przez IPN „Pamięć’39” oraz „303”.

Gra „Pamięć’39” oparta została na zasadach popularnej gry „Memory”. Wprowadza uczniów w tematykę kampanii wrześniowej 1939 r., operując archiwalnymi zdjęciami. Dołączona do gry broszura zawiera komentarz historyczny do poszczególnych fotografii.
Gra „303” jest szybką, wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.

Katarzyna Kyc

Nietypowe metody uzupełnienia wiedzy z historii zaowocowały pomysłowością wśród uczestników, którzy tworzyli nowe rozwiązania strategiczne, wymagane podczas prezentowanej gry. Tego typu formy zabawy mogą stanowić pomoc w uzupełnieniu wiadomości z danego przedmiotu.

Dziękujemy Pani Katarzynie Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej-Oddział Rzeszów  za szczegółową prelekcję na wspomniany temat.

Anna Kurowska