Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26775968 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2013

BAJKI EUROPEJSKIE - Kultura w Europie – Europa w Kulturze

05-11-2013

BAJKI EUROPEJSKIE

Kultura w Europie – Europa w Kulturze

Spotkanie z Panią Ewą Nowak-Koprowicz w Filii nr 7

 

Warsztaty Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie (RODM)  – prowadzone przez panią Ewę Nowak-Koprowicz odbyły się w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w dniu 15 października 2013 r. W spotkaniu wzięli udział uczniowie kl. II z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 w Rzeszowie.

 

Warsztaty zatytułowane „Bajki europejskie” zainaugurowały nowy cykl spotkań, realizowanych wspólnie przez Filię nr 7 i rzeszowski RODM -„Kultura w Europie – Europa w Kulturze”.

 

Kultura w Europie to nie tylko teatr, muzyka, tradycja, ale również literatura. Swą podróż rozpoczęliśmy właśnie od bajek. Wielka Brytania słynąca z wielu ciekawych atrakcji i symboli  (flaga brytyjska - Union Jack; autobus piętrowy; żołnierz Jej Królewskiej Mości) szczyci się Kubusiem Puchatkiem, którego autorem jest Aleksander Alan Milne. Postać Kubusia Puchatka znana jest na całym świecie zwłaszcza poprzez filmy animowane Walta Disneya.

Koleje państwo, które odwiedziliśmy to Włochy. Z tego kraju pochodzi przysmak z ciasta i różnych jego dodatków, rozpowszechniony m.in. w Polsce, czyli pizza. Bohaterem literackim jest Pinokio Carlo Collodiego, którego cechą charakterystyczną było to, że kiedy kłamał wydłużał mu się nos. 

Kontynuując swą podróż udaliśmy  się do Niemiec, gdzie przywitał nas  Czerwony Kapturek z „ Baśni” Braci Wilhelma i Jakuba Grim. Potem  udaliśmy się do Francji. Kraj ten słynie z Wieży Eiffla oraz „Bajek” Charlesa Perrault, m.in. Kota w Butach.

Po sąsiedzku odwiedziliśmy Belgię, która słynie z wyrobu pysznej czekolady, gofrów, a także Smurfów (fr. Les Schtroumpfs; pol. Smerfy),) autorstwa belgijskiego rysownika Peyo, które zyskały światową sławę poprzez filmy i  publikacje książkowe.

Państwem Północnej Europy, o którym mówiliśmy jest  również Dania. Kraj ten słynie z klocków Lego. Z tego kraju wywodzi się najsłynniejszy pisarz bajek i baśni dla dzieci: Hans Christian Andersen. My zapoznaliśmy się z bohaterką bajki Calineczką.

Z Danii nasze kroki kierujemy na Południe Europy do Czech  Z tamtąd wywodzi się bohater bajek rysunkowych Krecik  Zdenka Milera i Hany Doskocilovej,  natomiast w sąsiedniej Słowacji znani są rozbójnik Rumcajs z Jiczyna, jego syn Cypisek i Hanka. Autorstwa Vaclava Ćtvrtek

Naszą podróż zakończyliśmy w Polsce. U nas prym wśród bohaterów bajek znanych i lubianych wiodą Bolek i Lolek. Spotkanie zakończono podsumowaniem całości tematu. Wzięło w nim udział 18 uczestników.

 _______________________________________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: