Archiwum wydarzeń 2013

„RÓWNOŚĆ, CAŁOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ. 150. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO” - spotkanie w Filii nr 7

08-03-2013

„RÓWNOŚĆ, CAŁOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ.

150. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO”

6. marca w Filii nr 7 odbyło się spotkanie w związku ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego.  Prelekcję wygłosił pan Rafał Kocoł z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. III a(wych. p. M. Skiba), III b (wych. p. M. Świętoń), III c (wych. p. T. Tęcza), III d (wych. p. D. Twaróg) i III e (wych. p. M. Ciupala, p. Z. Rak) z Gimnazjum Nr 11 w Rzeszowie.

W nocy z 22 na 23 stycznia wybuchło Powstanie Styczniowe - największy z naszych zrywów narodowych - tak swój wykład rozpoczął pan Kocoł. Objęło ono tereny zaboru rosyjskiego. Walki miały charakter wojny partyzanckiej, podczas której powstańcy stoczyli z oddziałami zaborcy ok. 1290 bitew i potyczek m.in. pod Węgrowem (3 lutego 1863 r.), pod Miechowem (17 lutego 1863 r.), pod Małogoszczem (24 lutego i 15 września 1863 r.), pod Żyrzynem (8 sierpnia 1863 r.), pod Batorzem (6 września 1863 r.) czy pod Iłżą (17 stycznia 1864 r.). Siły partyzanckie działające równocześnie na obszarze walk powstańczych nigdy nie przekroczyły od 20 do 30 tys. żołnierzy. Po stronie rosyjskiej było prawie 127 tys. „sołdatów”, z tym że ilość sprzętu wojskowego była nieporównywalna z niekorzyścią dla Polaków.

W sierpniowe przedpołudnie 1864 r. o godz. 10.00, został stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej ostatni dyktator powstania Romuald Traugutt. Prawie rok później (maj 1865 r.) w Sokołowie Podlaskim powieszeni zostali dwaj ostatni powstańcy ks. Stanisław Brzóska i jego adiutant Franciszek Wilczyński. Skończyła się epoka romantyzmu a zaczął się czas pozytywizmu i wzmożonej pracy organicznej .

Rafał Kocoł

Prelekcja ubarwiona prezentacją mulitmedialną zachęciła uczniów do pogłębienia wiedzy na temat tego okresu. Wyrazili oni chęć odwiedzenia wystawy o Powstaniu Styczniowym, przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Jest ona dostępna od stycznia do końca marca br. w siedzibie Muzeum. Obecnych było 116 uczestników.

Dziękujemy panu Rafałowi Kocołowi za przygotowanie tematu prelekcji. Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie dziękujemy za udostępnienie sali i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Anna Kurowska

______________________________________________________________________________________________