Archiwum wydarzeń 2015

02-12-2015

Bajkowy kalejdoskop.

Spotkanie z bajką – Filia nr 7

„Bajkowy kalejdoskop” to tytuł spotkania z bajką, które odbyło się 20 listopada 2015 r., dla uczniów kl. IIm z Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 (op. Barbara Pałysiewicz). Nawiązywało ono do Światowego Dnia Postaci z Bajek (5 listopada).

Wstępem do rozpoczęcia zajęć była rozmowa z ich uczestnikami na temat charakterystyki baśni, bajki i jej znaczenia. Uzupełnieniem dyskusji była bajka Anny Dodziuk z Instytutu Psychologii, Zdrowia i Trzeźwości z Warszawy „Bajka o ciepłym i puchatym”, wyjaśniająca postawy, jakie przybiera człowiek w relacjach z innymi: ciepłe (pełne miłości, radości) i zimne (pełne złości, gniewu, a czasami nienawiści).

W dalszej części spotkania uczniowie podzieleni na grupy noszące tytuł danej baśni: „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek” i „Kot w butach”, odpowiadali na pytania o głównych bohaterach wspomnianych bajek i ich losach. Uzupełnieniem tej informacji było napisanie morału kończącego daną baśń.

W „Czerwonym Kapturku” młodzi słuchacze napisali:

– dobro zawsze zwycięża.

Grupa „Królewny Śnieżki” przedstawiła następujące znaczenie morału kończącego baśń:

– od obcych nie bierze się jedzenia,

– dobro zawsze zwycięża.

Reprezentujący „Kopciuszka” uczniowie napisali:

– warto być dobrym i miłym dla innych.

Ostatnią baśń młodzi pisarze z grupy „Kot w Butach” podsumowali następującym hasłem:

– przyjaciela poznaje się w biedzie,

– trzeba zawsze wykorzystać dobrą okazję.

Kolejną formą zabawy, w której uczestniczyły wszystkie grupy, było ułożenie rozsypanki nawiązującej do tytułów baśni oraz ułożenie prawidłowych nazw tytułów baśni.

Podsumowaniem całości zajęć było narysowanie wspomnianych baśni na podstawie książek: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”; „Czerwony Kapturek”; „Kopciuszek”; „Najpiękniejsze baśnie Świata” oraz baśnie Petera Holeinone, m.in. „Kot w butach i inne bajki”.

Anna Kurowska

_________________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.