Archiwum wydarzeń 2015

02-12-2015

Światowy Dzień Pluszowego Misia –

Filia nr 7

Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, jak co roku zorganizowała Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Odbyły się w dniach 6, 19, 24, 25 listopada 2015 r. dla przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 28 (gr. VI 5-6-latki – Tygryski, op. Alicja Danowska), przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 36 (gr. V, op. Anna Korpal, Marta Biestek; gr. IV, op. Joanna Strawa, Halina Stanowska) i przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 37 (gr. IV, op. Aleksandra Bartosik, Joanna Kozik).

Maskotka Pluszowego Misia, szczególnie w dniu obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia (25 listopada), nawiązuje do postaci nazwanej imieniem Teddy Bear symbolizującej małego niedźwiadka, którego podczas polowania uratował Theodor Roosevelt – prezydent Stanów Zjednoczonych (1902 r.).

Sam prototyp pluszowej zabawki powstał w Niemczech w 1880 r. Stworzyła ją Margarete Steiff dla swojego siostrzeńca Richarda, który ją udoskonalił i założył fabrykę produkującą takie właśnie zabawki. Po raz pierwszy pokazana została na targach w Lipsku w 1903 r.*

Mali słuchacze z przedszkoli nr 37 i 36 przynieśli swoje ulubione pluszaki, które zaprezentowali w Bibliotece. W dalszej części spotkania odczytany został utwór przedstawiający losy pluszowego misia, którego nikt nie chciał „Bajka o brzydkim misiu”, ze zbioru książki „Bajki z magicznej Skrytki” Joanny Witkowskiej. Znalazła się jednak dziewczynka o imieniu Natalka, która go bardzo polubiła. Odtąd ten brzydki pluszowy miś stał się jej ulubioną zabawką. Polubiły go także inne dzieci. Morał z tej powiastki taki: nie zawsze należy sądzić po pozorach.

Kolejny utwór nawiązujący do tej postaci to wiersz Marty Galuba:

Jest pluszowy i milutki, Brzuszek bardzo ma cieplutki,

ulubiony to przyjaciel, czy Wy też takiego macie?

ze zbioru „Wierszyki przedszkolaka”. Inne utwory, które prezentowane były podczas spotkań, to: zagadki z zbioru wierszy „Zagadki: wierszyki dla dzieci” Anny Edyk-Psut, wiersz Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha” oraz wiersz Aleksandra Fredy „Paweł i Gaweł”.

Uzupełnieniem treści wspomnianych wierszy były piosenki o Misiu śpiewane przez przedszkolaków. „Jada, jadą misie”, „Stary Niedźwiedź mocno śpi”, a także fragment piosenki o Misiu Uszatku.

Anna Kurowska

________________________________________________________________________________________________

*Źródło: Internet

**Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.