Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850873 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

POTOP SZWEDZKI 1655-1660 r. Prelekcja Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie w Filii nr 7 – relacja

11-01-2016

POTOP SZWEDZKI 1655-1660 r.

Prelekcja Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie –

Filia nr 7

 

„Potop szwedzki 1655-1660”, to tytuł prelekcji, którą wygłosił Rafał Kocoł z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, 9 grudnia 2015 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, z okazji 360. rocznicy obrony Jasnej Góry. Spotkanie, w ramach cyklu: „Historia Polski w zarysie”, odbyło się dla uczniów kl. IIc Gimnazjum nr 17 (op. Alina Daszkiewicz i Anna Roga) i kl. 3TP z VII Liceum Ogólnokształcącego (op. Dorota Frańczak i Marzena Szpunar).

 

Po zakończonej w 1648 r. wojnie trzydziestoletniej zwycięska armia szwedzka stanęła przed problemem finansowym. Kasa królewska świeciła pustkami, a żołnierze upominali się o żołd. Wojsko stało bezczynnie i groziło to różnymi konsekwencjami. Dodatkowo po wygranej wojnie Szwedzi opanowali prawie cały akwen M. Bałtyckiego z wyjątkiem wybrzeża, które kontrolowała Rzeczpospolita. Państwo polskie wycieńczone walkami z kozakami i uwikłane w konflikt zbrojny z Rosją stało się naturalnym i wydawałoby się łatwym celem zaborczej Szwecji. Gdy w 1654 r. tron szwedzki objął Karol X Gustaw wojna z Polską była pewna. Król Jan Kazimierz miał ograniczone możliwości obrony. Bazował głównie na pospolitym ruszeniu i prywatnych oddziałach poszczególnych magnatów, którzy często uprawiali swoją politykę, jakże różną od polskiej racji stanu.

 

W lipcu 1655 r. wojska szwedzkie przekroczyły granice Rzeczypospolitej wkraczając do Wielkopolski i na teren Litwy. Ponad trzydzieści tysięcy doświadczonych żołnierzy z liczącą ponad sto armat artylerią, bardzo szybko pokonało pospolite ruszenie pod Ujściem, zaś Wlk. Ks. Litewskie poddało się bez walki. Na stronę szwedzkiego władcy przeszedł litewski magnat Janusz Radziwiłł. Nie dość tego. Zerwał unię Polski i Litwy, chcąc w przyszłości uzyskać dla siebie koronę królewską. We wrześniu 1655 r. pod Żarnowem armia szwedzka pokonała armię królewską dowodzoną osobiście przez polskiego króla Jana Kazimierza. Władca Rzeczpospolitej musiał uchodzić na Śląsk. Szwedzi, uszczelniając granicę ze Śląskiem, rozpoczęli oblężenie Jasnej Góry. Było to miejsce ważne dla wszystkich Polaków, związane z kultem maryjnym, ale stanowiło też dla Karola Gustawa istotny punkt strategiczny. Twierdza jasnogórska chroniona wałami, liczną artylerią i bitną choć niedużą załogą (około 250 osób) dowodzoną przez prowincjała zakonu Paulinów Augustyna Kordeckiego, stawiała opór ponad miesiąc – od 18 listopada do 27 grudnia 1655 r. Ponad 3 tys. żołnierzy szwedzkich, dowodzonych przez gen. Burcharda Müllera wspomaganych ciężką artylerią musiało odejść spod murów twierdzy z niczym.

 

Oblężenie Jasnej Góry spowodowało przełom w walce Polaków przeciwko szwedzkiemu najeźdźcy. Do tej pory Szwedzi bardzo szybko zajmowali poszczególne połacie Królestwa Polskiego – stąd potoczna nazwa wojny „potop szwedzki”. Teraz jednak wzmógł się w polskim społeczeństwie duch walki nie tylko wśród szlachty, ale również wśród chłopów. Do kraju powrócił Jan Kazimierz (śluby lwowskie), zaś na czele armii polskiej pojawili się dowódcy tej klasy, jak hetman Stefan Czarniecki czy hetman Jerzy Sebastian Lubomirski. Zabiegi dyplomatyczne oraz bitwy u ujścia Sanu do Wisły, pod Warką, pod Warszawą czy pod Prostkami, spowodowały wycofanie się Szwedów z Rzeczypospolitej.

 

Walki zakończył traktat pokojowy podpisany w Oliwie w maju 1660 r., który kończył w ten sposób II wojnę północną. Państwo polskie zwycięstwo okupiło znacznymi stratami wśród ludności (której liczba pomniejszyła się o 1/3, do około 7 milionów mieszkańców), jak i wśród dóbr kulturalnych czy materialnych. Były to największe straty, jakie poniosła Rzeczpospolita do czasów II wojny światowej.

 

Rafał Kocoł

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

 

Dziękujemy Rafałowi Kocołowi za przygotowanie prelekcji na wspomniany temat. Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury za przygotowanie i udostępnienie sali na prelekcję.

 

Anna Kurowska

__________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: