Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855068 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

Adam Mickiewicz: życie i twórczość – wykład Tomasza Kaszy z Uniwersytetu Rzeszowskiego w Filii nr 7 – relacja

17-10-2016

Adam Mickiewicz: życie i twórczość –

wykład Tomasza Kaszy z Uniwersytetu Rzeszowskiego –

Filia nr 7

 

10 października 2016 r. odbyło się spotkanie „Adam Mickiewicz: życie i twórczość” („Ballady”, „Dziady” cz. 3; „Pan Tadeusz”), z cyklu „Kultura Żywego Słowa”. Wykład, dla uczniów kl. II ADT z Zespołu Szkół Samochodowych (op. Anna Jaworska-Strzelec i Tomasz Skiba), przedstawił Tomasz Kasza – doktorant, literaturoznawca z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Tomasz Kasza przypomniał krótki życiorys największego Wieszcza Narodowego epoki Romantyzmu – Adama Mickiewicza, którego fragment prezentujemy poniżej:

 

Adam Mickiewicz herbu Poraj, Wielki Poeta i Wieszcz Narodowy urodził się 24 grudnia 1798 r. w Nowogródku na Litwie i zawsze Litwę uważał za swoją ojczyznę. Studiował w Uniwersytecie Wileńskim, potem uczył w szkole powiatowej w Kownie. Był jednym z założycieli i aktywnym działaczem tajnego patriotycznego Towarzystwa Filomatów, za co został aresztowany wraz z grupą przyjaciół i uwięziony w klasztorze bazylianów w Wilnie (1823-1824). Lata 1824-1829 spędził w centralnej Rosji, w Odessie, Moskwie i Petersburgu, gdzie wszedł w środowisko elity postępowej inteligencji rosyjskiej. W 1829 r. wyjechał w podróż po Europie. Zwiedzał Niemcy, Szwajcarię i Włochy, w Berlinie słuchał wykładów Hegla. Nawiązał liczne kontakty w międzynarodowym środowisku artystycznym. Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 r. bezskutecznie usiłował wrócić do kraju. Od 1832 r. mieszkał w Paryżu, z przerwą na pobyt w Lozannie (1839), gdzie wykładał literaturę łacińską, oraz w Rzymie (1848), gdzie próbował uzyskać poparcie papieża Piusa IX dla ruchów wolnościowych tzw. Wiosny Ludów. Podczas pobytu w Rzymie w 1848 r. Mickiewicz utworzył Legion Polski na służbie walczącej Lombardii. Jego cele i pogram wyłożył w tekście „Skład zasad”. Potem wraz z grupą Francuzów i emigrantów założył pismo „La Tribune des Peuples” o radykalnym programie społecznym. Wskutek interwencji ambasady rosyjskiej pismo zostało zawieszone, a Mickiewicz – po zamachu stanu w 1851 r. – poddany nadzorowi policyjnemu. Ostatnią akcją patriotyczną poety była próba sformowania Legionów Polskich do walki z Rosją po przystąpieniu Francji do wojny krymskiej. W tym celu przybył do Stambułu (Konstantynopolu) we wrześniu 1855 r., gdzie niespodziewanie zmarł. Został pochowany we Francji na polskim cmentarzu w Montmorency. W 1900 r. trumnę uroczyście przeniesiono do sarkofagu w katedrze wawelskiej*.

 

Tomasz Kasza nawiązał też do analizy i cech bohatera romantycznego, a także utworów Adama Mickiewicza: „Dziadów”, „Pana Tadeusza” oraz „Ballad i romansów”. W europejskiej literaturze cechy romantyczne posiadał, m.in. bohater poematu „Giaur” George Gordona Byrona oraz Werter z utworu Johanna Wolfganga Goethego „Cierpienia młodego Wertera”. W trakcie wykładu, odpowiadając na pytanie dotyczące konfliktu Słowackiego i Mickiewicza, podkreślił ten fakt, uwzględniając wysoki kunszt literacki obu poetów, mimo różnicy pokoleń, jaka ich dzieliła.

 

Temat przedstawiony przez naszego Gościa był formą podsumowania i powtórką okresu Romantyzmu.

 

Dziękujemy Tomaszowi Kaszy z Uniwersytetu Rzeszowskiego za wykład dotyczący Adama Mickiewicza i epoki Romantyzmu.

 

Anna Kurowska

___________________________________________________________________________________

*Źródło: http://culture.pl/pl/tworca/adam-mickiewicz

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: