Archiwum wydarzeń 2016

08-12-2016

Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel –

Filia nr 7

5 grudnia 2016 r., w Filii nr 7, odbyło się spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel – autorką książki o Henrykowi Sienkiewiczu: „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”.

W spotkaniu uczestniczyli młodzi czytelnicy reprezentujący Szkołę Podstawową nr 25 w Rzeszowie (kl. IVe, op. B. Kuczek), Szkołę Podstawową nr 3 w Rzeszowie (kl. VIc, op. B. Kozdrańska, E. Dencikowska); Szkołę Podstawową nr 8 w Rzeszowie (kl. IVa, op. B. Kucharzyk) oraz Szkołę Mistrzowska Sportowego w Rzeszowie (op. B. Sabik, P. Szurgociński) i Zespół Szkół Muzycznych nr 2 (kl. IVm, op. M. Zajączkowska). Uczestniczyły w nim również: redaktor Ewa Kunicka, Alina Pochwat-Cicha – redaktor Polskiego Radia Rzeszów oraz Renata Pasternak – Kierownik Działu Udostępniania Zbiorów WiMBP w Rzeszowie.

Autorka nawiązała serdeczny kontakt z publicznością odpowiadając na pytania, m.in.: ile napisała książek, czy ma pomysł na inne, dlaczego taki tytuł nosi ostatnia książka „Piórem czy mieczem”, od którego roku życia pisze książki, jak wygląda dzień autora, czy ma pomysł na inne książki niż biograficzne, czy ma zwierzęta itp.

"Książka jest przedmiotem, którą można dotknąć, powąchać. Składa się z opracowania graficznego, tekstu. Autor odpowiada za treść, można powiedzieć, że autor pisze. Ze wstydem wyznaję, że napisałam 40 książek, chociaż – stwierdziła – to nie jest powód do wstydu. Ogarnia mnie onieśmielenie. Przychodzą pomysły na różne postacie, które piszę, np. ktoś się pyta: Pani Anno czy napisałaby pani książkę o moim dziadku? I tak powstała książka o Aleksandrze Fredrze. Czy trudno się pisze? Wszystko zależy od sytuacji. Napisałam 3 książki dla najmłodszych dzieci z I poziomu, z serii „Czytam Sobie” o Janie Pawle II, Mikołaju Koperniku i Albercie Einsteinie. Wydawnictwo podało reguły, którym trzeba było sprostać. Nie wolno było umieszczać, np. synonimów typu: „ni” czy „ż”, np. przy książce o Janie Pawle II nie można było używać słowa papież, a nazwisko Kopernik już ma w środku „ni”. Jakbym rozwiązywała krzyżówkę" – mówiła Anna Czerwińska-Rydel.

"Pisać zaczęłam od 4 klasy szkoły podstawowej – podkreśliła autorka. Piszę już 20-33 lat z hakiem. Kiedy najlepiej pisać? W nocy jest idealny czas. Jest cisza i spokój. Z pisaniem jest tak, że autor potrzebuje totalnego spokoju. Zamyka oczy i próbuje wyobrazić sobie siebie w tamtych czasach. Filmuję tego mojego bohatera i mocno sobie go muszę wyobrazić. Ja go muszę widzieć w mojej wyobraźni. Najlepiej pisać jednak przed południem. To jest najlepszy czas do skupienia. Czym piszę książki? Na początku pisałam długopisem do zeszytu, ale obecnie pisze na komputerze. Kiedy piszę na komputerze, potem czytam tekst, który napisałam głośno, i nagle widzę, że tam muszę coś zmienić" – wyjaśniała pisarka.

W dalszej części spotkania Anna Czerwińska-Rydel podzieliła się z słuchaczami swoją pasją do zwierząt, jest właścicielką 3 kotów i 2 psów. "Mam bardzo dużo zwierząt. One nie zawsze mi pomagają. Jedna kotka nazywa się Filozofia, gdyż bardzo lubi myśleć. Druga nazywa się Wena. Można mieć wenę do tańca, do malowania i do pisania. Wenę kocham najbardziej, bo jest moim kotem. Trzecia nazywa się Fikcja i jest cała z czekolady. Bo ja lubię czekoladę – dodała. Oprócz kotów są jeszcze dwa psy. Pierwszy pies to jamnik, suczka i nazywa się Nuta, bardzo muzyczna, a drugi pies to pies berneński pasterski i nazywa się Muza".

Miła atmosfera, którą wprowadziła autorka, udzieliła się wszystkim zgromadzonym na sali słuchaczom.

Anna Czerwińka-Rydel – pedagog, muzykolog, autorka serii książek dla dzieci i dorosłych, nawiązujących do ważnych postaci polskiej literatury, m.in.: „Fotel czasu” o Aleksandrze Fredrze, „Słońcem na papierze” o Kornelu Makuszyńskim, czy książki o Ignacym Kraszewskim „Sto tysięcy kartek”. Ostatnia, najnowsza „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”, traktująca o życiu Henryka Sienkiewicza, została napisana z okazji Roku Henryka Sienkiewicza.

Dziękujemy Annie Czerwińskiej-Rydel za udział w spotkaniu. Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie dziękujemy z przygotowanie sali na spotkanie.

Anna Kurowska

--------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.