Archiwum wydarzeń 2020

„Odkrywajmy Europę! Przystanek: Niemcy” - relacja z warsztatów

30-10-2020

„Odkrywajmy Europę! Przystanek: Niemcy”.

Warsztaty online przygotowane przez Ewę Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej

Europe Direct-Rzeszów w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie

„Odkrywajmy Europę! Przystanek: Niemcy” to kolejny cykl spotkań w ramach warsztatów online zorganizowanych przez Filię nr 7 WiMBP w Rzeszowie z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie, działającym w sieci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego i jej organizatorem - Ewą Nowak-Koprowicz.

Warsztaty te zostały przygotowane w dniach 28.10.2020 r. i 29.10.2020 r. Uczestniczyli w nich uczniowie kl. IV i V ze Szkoły Podstawowej Nr 25 wraz z wychowawcami - Urszulą Klimas i Beatą Kuczek - koordynatorkami spotkania. Z ramienia WiMBP w Rzeszowie – organizatorkami warsztatów online były - Kierownik Filii nr 7 - Anna Kurowska oraz Mł. Bibliotekarz - Agata Trawka

Temat warsztatów nawiązywał do prezydencji jednego z krajów Unii Europejskiej – Niemiec, które od tego roku od lipca do grudnia br. przewodzą Radzie Unii Europejskiej.

W trakcie warsztatów online p. Ewa Nowak–Koprowicz przedstawiła uczestnikom krótkie informacje o Republice Federalnej Niemiec, prezentując międzynarodowy portal europa.eu, o Unii Europejskiej w różnych językach, m.in. w polskim, ale też w niemieckim. Sam ten kraj wstąpił do Unii w 1957 roku i był jednym z państw założycielskich.

Niemcy liczą obecnie 83 mln. mieszkańców. Są jednym z większych krajów Europy. Stolicą jest Berlin. Niemcy słynną, m.in. z wynalazku, bez którego dzisiaj nie wyobrażalibyśmy sobie podróży – z odkrycia samochodu, a także z pierwszej wydrukowanej książki i czasopisma. W ramach tradycyjnej kuchni Niemcy zajadają się również kiełbaskami i tortem szwarcwaldzkim, a także leguminą z owocami. Popularne są również precle, których i u nas nie brakuje. W październiku odbywa się tzw. Oktoberfest, na którym organizowane są zabawy, rodzinne spotkania i wiele ciekawych atrakcji.

Najsłynniejsi Niemcy to, m.in. znani kompozytorzy muzyki klasycznej - Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, laureat Nagrody Nobla - Albert Einstein, czy już nam współcześni mistrzowie Formuły 1 – kierowcy - Michael Schumacher i Sebastian Vettel. Najsłynniejszym jednak sportem uprawianym przez wielu Niemców jest piłka nożna. U nas również popularna, ale nie aż tak.

Sławni bajkopisarze niemieccy to Wilhelm i Jacob Grimm. Ich baśnie zyskały międzynarodową sławę. Najsłynniejsze z nich to m.in. Jaś i Małgosia, Kopciuszek.

I właśnie z baśnią związany jest najsłynniejszy na świecie Zamek Neuschwanstein w Bawarii, który jest pierwowzorem zamku z królestwa czarów Walta Disneya.

Końcowym akcentem spotkania było rozwiązanie krzyżówki o Niemczech, którego hasło brzmiało „Bracia Grimm”. Wszyscy uczestnicy spisali się rewelacyjnie odpowiadając na pytania zadawane przez Panią Prelegent. Dowiedzieli się też, o ciekawych informacjach związanych z Niemcami, a także możliwością przeczytania ich w oryginalnym języku.

Dziękujemy p. Ewie Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów za przygotowanie warsztatów online.

Dziękujemy uczniom ze Szkoły Podstawowej Nr 25 oraz Paniom nauczycielkom za udział w spotkaniu online.

Anna Kurowska

-----------------------------------------------