Archiwum wydarzeń 2020

w ramach Projektu „Razem dla Edukacji Rodzina Polonijna” -2019-2020,

współfinasowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej,

w łączności z Gimnazjum w Zujunach na Litwie

„Jak napisać wiersz”, pod takim tytułem odbyły się międzynarodowe warsztaty online ze Stanisławą Bełch – rzeszowską  autorką opowiadań dla dzieci, m.in. o Snipie i Kociu, zorganizowane przez Szkołę Podstawową Nr 25 przy współpracy z Filią nr 7 WiMBP w Rzeszowie. Odbyły się one w dniu 3 grudnia 2020 r., w ramach Projektu „Razem dla Edukacji Rodzina Polonijna” 2019-2020, współfinasowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w łączności z Gimnazjum  w Zujunach na Litwie. Ze strony Szkoły Podstawowej nr 25 koordynatorkami tego wydarzenia były polonistki - Urszula Klimas i Beata Kuczek, a ze strony Gimnazjum w Zujunach - Dyrektor Marek Pszczołowski i polonistka Joanna Tylingo, natomiast WiMBP w Rzeszowie reprezentowała Anna Kurowska - Kierownik Filii nr 7. Uczestnikami byli uczniowie kl. V a i V b oraz uczniowie z Gimnazjum w Zujunach.

W pierwszej części spotkania online, Pani Stanisława Bełch przedstawiła swoją twórczość, nawiązując do początków pisania, a także w jaki sposób, powstali bohaterowie jej książek, m.in. Snip i Kocio. Przedstawiła książkę „Święto Niepodległości” napisaną na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 2018 roku, czy najnowszą, premierową o „Przygodach skrzata Chichotka”.

Co zrobić, by pisać? Takim pytaniem autorka zachęciła uczestników do zastanowienia się nad motywami, jakimi kieruje się poeta czy pisarz, sięgający po raz pierwszy po pióro. Temat twórczy może być różny. Można pisać np. o różnych przeżyciach, o przyjaźniach. Dobrze jest, by w danej chwili zanotować tę myśl w notesie, coś co powstało w głowie i  dało początek czemuś nowemu, co należy odłożyć do przemyślenia- dodała Pani Stanisława. Zapisujemy wersy, rymy  i tworzymy historię, bo każdy wiersz jest o czymś. Sam tytuł sygnalizuje o treści danego utworu. Rano napisany wiersz, należy jeszcze raz np. po południu udoskonalić i poprawić. Trzeba mieć taki brudnopis, np. zeszyt, jaki ja mam i gdziekolwiek jestem w autobusie, czy w parku na ławce, to siadam i zapisuję – dodała Autorka. Również odczytała utwory „Bałwanek”  i „Tydzień” , które były takim przykładem pisania na potrzeby chwili. Przedstawiła także słuchaczom, swój tomik wierszy Czas wierszem zapisany wydany w 2014 r. , w którym, jak wspomniała, opisuje treści i wydarzenia, które zdarzyły się naprawdę. W dalszej części warsztatów przytoczony został wiersz „Czytaj”, a cytat z tego utworu stał się mottem przewodnim autorki: „ Nie jestem sam, gdy książkę mam”.

Podczas wydarzenia online korzystano z Platformy Teams.

Dziękujemy Pani Stanisławie Bełch za warsztaty online i przybliżenie warsztatu twórczego.

Dziękujemy koordynatorkom tego wydarzenia ze Szkoły Podstawowej nr 25 - Paniom Urszuli Klimas, Beacie Kuczek  -  za zorganizowanie wydarzenia.

Dziękujemy uczniom Gimnazjum w Zujunach i Panu Dyrektorowi Markowi Pszczołowskiemu oraz Joannie Tylingo za udział w tym międzynarodowym spotkaniu online.

Anna Kurowska

-----------------------------------------------