Archiwum wydarzeń 2021

Spotkanie autorskie z Magdą Stachulą w Filii nr 7 WiMBP - relacja

03-11-2021

Spotkanie autorskie z Magdą Stachulą w Filii nr 7 WiMBP

28.10.2021 r., Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie - Filia nr 7, gościła Magdę Stachulę - autorkę thrillerów psychologicznych: „Idealna”, „Trzecia”, „Oszukana”, „Strach, który powraca” czy „Odnaleziona”. Jest również autorką książki dla dzieci „Ekipa na tropie. Tajemnica starej mapy”, która swój debiut miała w tym roku.

W kameralnym klimacie biblioteki, pisarka opowiadała o swoich początkach pracy pisarskiej, o tym jak została autorką thrillerów psychologicznych. Podkreśliła, że zawsze chciała pisać, a decyzję o tym podjęła na spotkaniu w pewnej bibliotece z redaktorem Wydawnictwa Literackiego. Jak sama podkreślała  - w dzieciństwie wyobrażałam sobie i spisywałam różne historie. Zadebiutować nie jest łatwo. W tym przypadku liczy się pierwiastek szczęścia. Żeby pisać to trzeba mieć zacięcie - dodała.

Na przełomie 2016 i 2017 roku wydała swoją pierwszą  powieść „Idealna”. W fabule książki zastosowała gatunek literacki „domestic noir”, którego w Polsce jeszcze nie było. Tym sposobem weszła w klimat thrillerów i dobrze się z tym czuje. To jest coś co bardzo lubi - psychologię postaci. Bohaterkami jej książek są przeważnie kobiety. W „Idealnej” bohaterką jest Anita, która praktycznie nie wychodzi z domu. W tej trudnej dla niej sytuacji znajduje rozwiązanie. Obserwuje wszystko i wszystkich przez miejski monitoring, zainstalowany w tramwaju jeżdżącym po Pradze. Książka została przetłumaczona na język czeski - „Mazací tramvaj” i język włoski „La donna perfetta”. Powieść przygotowywana jest do wydania również w języku ukraińskim.

W utworze „Trzecia” pisze o Krakowie, który jest jej bardzo bliski.  „W pułapce” akcja dzieje się m.in.  w Przemyślu i  Rzeszowie. Te miejsca wcześniej osobiście autorka zwiedzała, by jak najlepiej oddać klimat tych miast na kartach powieści. Podobnie było z książką „Oszukana” , gdzie wspomina Sobibór czy Włodawę.

Nie zawsze powieści Magdy Stachuli mają zakończenia, w ten sposób autorka zostawia sobie furtkę, by powrócić jeszcze do opisanej historii, ponadto prowokuje w ten sposób czytelnika do uruchomienia wyobraźni. Często zdarza się, że autorka dostaje od swoich czytelników propozycje kontynuacji historii z gotowymi wskazówkami.

Biblioteka składa serdeczne podziękowania autorce za przyjęcie zaproszenia.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu dotacyjnego Instytutu Książki - Dyskusyjne Kluby Książki.

Anna Kurowska

-----------------------------------------------------------------------------