Archiwum wydarzeń 2021

„Nocna Droga” Kristin Hannah - Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Popołudnie z Książką” w Filii nr 7

17-11-2021

„Nocna Droga” Kristin Hannah

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
„Popołudnie z Książką” w Filii nr 7

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Popołudnie z Książką” w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie odbyło się  25 października 2021 r. Tematem dyskusji Czytelniczek była książka Kristin Hannach „Nocna droga”.

Tej autorki nie trzeba przedstawiać, gdyż jej twórczość już wcześniej była omawiana. Książka porusza zagadnienie samotności, niechcianego macierzyństwa, ale też relacji między matką a córką. Lexi Baill, główna bohaterka (wychowywana bez matki w domach zastępczych) w  wieku nastoletnim otrzymuje szansę mieszkania w domu swojej  krewnej -ciotki Evy. Ta nowa sytuacja zmienia jej dotychczasowe życie.

Poznaje rodzinę Farraday (dobrze sytuowani i bogaci): Mię, która staje się jej najlepszą przyjaciółką, jej brata Zacha oraz ich matkę Jude. Lexi po raz pierwszy widzi obraz idealnej rodziny, a szczególnie matki, która opiekuje się, wręcz zaborczo, swoimi dziećmi. Jude ją również zaczyna traktować jak córkę. Jak komentuje  jedna z członkiń klubu - cieszy się, że jej córka nie będzie samotna, gdyż do tej pory była w cieniu brata. Razem chętnie widziała jedną i drugą. Mieli swoja paczkę, swoja grupę.

Przychodzi jednak moment, kiedy Jude nie uda się ochronić jednego z dzieci. Dochodzi do wypadku. Cała wina spada na Lexi, która w imię miłości, poddaje się karze więzienia. Tam też rodzi córkę - Grace. Oddaje ją na wychowanie Zachowi i jego matce.  Jude zamyka się w sobie, co powoduje ochłodzenie relacji w rodzinie i rzutuje na wychowanie wnuczki.

Wszystko się zmienia, z chwilą wyjścia dziewczyny na wolność. Pragnie zobaczyć swoją córkę. Widzi ją samotną i opuszczoną. To uruchamia u niej impuls do działania, by tę sytuację zmienić. Początkowa niechęć, wręcz nienawiść Jude do Lexi przeradza sięw oczyszczające wybaczenie, co zmienia relację między nimi. Uczetniczki zgodnie przyznały, że książka jest bardzo wzruszająca, ciekawa i można ją polecać czytelnikom.

Dziękuję  Czytelniczkom z Dyskusyjnego Klubu Książki „Popołudnie z Książką” za udział w spotkaniu.

Anna Kurowska