Archiwum wydarzeń 2021

Europejski Dzień Języków w Filii nr 7 - relacja

17-11-2021

Europejski Dzień Języków w Filii nr 7

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków, Filia nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zorganizowała warsztaty pod hasłem „European Union”. Poprowadziła je dr Sylwia K. Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, działającym przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Uczestnikami spotkania były uczennice z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie.

Prowadząca spotkanie przypomniała, że Polska należąca do Unii Europejskiej znajduje się wśród grona 47 państw Rady Europy, którzy mają tam swoich przedstawicieli. Wielojęzyczność i różnorodność wynikająca z języka, jakim się posługuje dane państwo, stanowi o jego kulturze i bogactwie, które wnosi do wspólnego dziedzictwa europejskiego.

W Unii Europejskiej jest obecnie 27 Państw, gdzie korzysta się z 24 języków. Językiem francuskim, niemieckim, włoskim czy niderlandzkim, korzysta więcej  niż jedno państwo. Należą one do języków indoeuropejskich. Prowadząca wspomniała również o grupie języków ugrofińskich oraz o językach gwarowych, związanych z danym regionem, np. w Polsce gwara śląska, w Hiszpanii język baskijski.

Prowadząca omawiając poszczególne języki zwróciła uwagę, że niektóre z nich, np. język łaciński są językami martwymi (nie jest on dla mówiącego pierwszym językiem) lub zanikającymi (nie kontynuuje się nauki tego języka).

Dziękujemy dr Sylwii K. Mazur za przygotowanie warsztatów oraz uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest uczenie się języków obcych, które otwiera nas na różnorodność językową i kulturową, poszerza nasze horyzonty, ułatwia zdobywanie wiedzy i pozwala lepiej rozumieć świat.

Anna Kurowska

----------------------------------------------------------