Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26852406 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „Lawendowy pokój” /N. George – spotkanie DKK-u w Filii nr 8 – relacja

21-11-2014

Książki, które warto czytać

- „Lawendowy pokój” /N. George – spotkanie DKK-u

Filia nr 8

 

Książka – to lekarz i lekarstwo w jednym

 

Główny bohater książki Jean Perdu jest księgarzem. Prowadzi jednak nietypową księgarnię, bo na wodzie (konkretnie na barce przycumowanej na stałe u brzegu Sekwany). Nazwał ją APTEKA LITERACKA, sprzedaje w niej bowiem książki jako lekarstwa. Jest doskonałym obserwatorem, umie dobrać konkretną książkę do konkretnego czytelnika. Ma niezwykły talent, który nazywa „widzeniem słuchem” i w ten sposób odgaduje bezbłędnie nastroje osób, które odwiedzają jego księgarnię. Potrafi tym osobom pomóc i jest w tym lepszy niż niejeden farmaceuta. Niestety nie potrafi pomóc sam sobie. Ma to związek z tym, co wydarzyło się w jego życiu dwadzieścia jeden lat temu, kiedy to bez słowa porzuciła go ukochana kobieta i wróciła do męża. On przez te wszystkie lata czuł do niej żal i złość. Wszystko zmienia się, gdy nową sąsiadką Perdu zostaje niejaka Catherine. To za jej sprawą otwiera i czyta list od ukochanej, który leżał zamknięty w szufladzie stołu przez dwadzieścia jeden lat. Treść tego listu zupełnie go zaskakuje. Od tego momentu zmienia się jego życie. Robi coś, czego nie robił przez ostatnie lata, odcumowuje swoją barkę i rozpoczyna podróż. Płynie do swojej ukochanej, która jak wynika z listu już nie żyje, ale mimo to chce ją prosić o przebaczenie.

 

„Lawendowy pokój” to powieść szczególna i niezwykła, o utraconej miłości i o poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości. Autorka niezwykle ciekawie opisuje emocje bohaterów  tej opowieści. W książce spotykamy całe mnóstwo niezwykłych postaci o intrygujących charakterach, przez co ta książka ma swój niezwykły klimat. Jest to na pewno historia, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Przede wszystkim pokazuje ona, że pomimo nawet największej tragedii nie należy się załamywać. Zawsze trzeba iść do przodu, dać sobie drugą szansę i zaufać innej osobie. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto kocha książki.

 

oprac. Małgorzata Świder


Książka „Lawendowy pokój” bardzo mi się podobała, czytałam ją z prawdziwą przyjemnością. Jest to zupełnie inna książka niż wcześniejsze pozycje omawiane przez nas w naszym klubie dyskusyjnym. „Lawendowy pokój” to opowieść nie tylko o książkach – lekarstwach oraz o miłości, ale także o codziennym życiu, kłopotach, smutkach, chorobach, radości, szczęściu, kotach, tangu i przepięknej Francji. Poleciłabym ją szczególnie młodemu czytelnikowi jako świetny przykład jak kochać z rozsądkiem i nie zapominać, co jest treścią i sensem życia.

 

Turzańska   Bogdana

 

„Lawendowy pokój” Niny George to niewątpliwie wyjątkowa książka. Ale należy ją czytać powoli, zanurzając się w każdy wers czy opis tej książki, a opisy są naprawdę piękne. Dzięki autorce, podczas czytania przeżyłam naprawdę niezwykłe chwile. Bardzo chętnie przeczytałabym inne książki tej pisarki. Książka ta to również skarbnica wspaniałych myśli i sentencji, którymi posługuje się w swojej pracy Jean Perdu, a przezabawne cytaty dotyczące książek i czytelnictwa czynią tę opowieść jeszcze bardziej wyjątkową. Chętnie skorzystałam z kilku przepisów kulinarnych zamieszczonych na końcu książki.

 

Kowalska Barbara

 

Niezwykła i ekscytująca książka. Główny bohater tej opowieści to postać niebanalna i wyjątkowa. Sam jego pomysł na prowadzenie księgarni na wodzie pod nazwą APTEKA LITERACKA, mówi czytelnikowi o tym, z jakim bohaterem będzie miał do czynienia. I to właśnie główny bohater, jak i prowadzona przez niego księgarnia, to największe zalety tej powieści. A wnikliwe spostrzeżenia Jeana Perdu są wręcz genialne. Niewiele jest książek, o tak niesamowitym klimacie, zawierających piękne opisy, ciekawe dialogi, niezwykłych bohaterów i liczne filozoficzne spostrzeżenia.

 

Barbara Karnasiewicz

________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: