Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26852126 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „Układ nerwowy” / A. Gil – spotkanie DKK-u w Filii nr 8 – relacja

19-12-2014

Książki, które warto czytać

- „Układ nerwowy” / A. Gil – spotkanie DKK-u

- Filia nr 8

 

Nawet z najtrudniejszym problemem, nie należy mierzyć się samemu. Zawsze warto szukać pomocy i nie tracić nadziei.

 

Na ostatnim w tym roku spotkaniu naszego Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy niezwykle interesującą powieść Agnieszki Gil „Układ nerwowy”.

 

Bohaterką książki jest Magdalena, żona i matka kilkuletniej dziewczynki, której jedynym obowiązkiem jest dbanie o dom i rodzinę. Natomiast mąż Magdy Szymon prowadzi dobrze prosperującą firmę, nie muszą więc martwić się o sprawy finansowe. Jest jednak jeden minus takiego układu, czyli częste nieobecności męża w domu. Wydawałoby się, że życie Magdaleny to wręcz sielanka. Niestety to tylko pozory. Magda początkowo nie widzi, albo raczej nie chce widzieć, że mąż coraz częściej sięga po alkohol, staje się coraz bardziej nieznośny i nerwowy. Gdy kilka razy z rzędu wraca do domu kompletnie pijany, Magda uświadamia sobie, że Szymon jest alkoholikiem. Jednak wciąż broni męża przed samą sobą, ukrywa jego nałóg przed córką, tłumaczy przed znajomymi. Dopiero długie rozmowy z przyjaciółką (córką nałogowego alkoholika) i wizyta Magdaleny w poradni uświadamiają jej, że jest osobą współuzależnioną, a alkoholizm męża od dłuższego czasu niszczy ich życie. Wreszcie Magdalena podejmuje stanowcze próby walki z nałogiem męża. Jednak nie jest to łatwe, gdyż Szymon odmawia podjęcia terapii i leczenia, zapewniając, że jest w stanie kontrolować swoje picie i w każdej chwili sam może przestać. Gdy mimo wielu starań, zabiegów i szantaży nic nie ulega zmianie, Magda gotowa jest na rozwód, a nawet na wyprowadzkę z domu. Wie jednak, że najpierw musi znaleźć pracę, aby uniezależnić się finansowo od męża. Zupełnie przypadkiem znajduje pracę w „Błękitnym Kuferku” – małym sklepiku z pasmanterią, do którego często zaglądała jako klientka.

 

W swojej książce Agnieszka Gil podejmuje bardzo trudny temat, jakim jest choroba alkoholowa i z niezwykłym wyczuciem przedstawia cały proces wychodzenia na prostą kobiety, żony alkoholika. Udało jej się jednak przekazać to w sposób czytelny dla zwykłego czytelnika, bez zbędnego zagłębiania się w trudne terminy medyczne. Alkoholizm to choroba dotykająca wszystkich członków rodziny, dlatego leczyć powinna się cała rodzina. Jednak niewiele kobiet wie o tym, że i dla nich są też terapie AA czy DDA. To również autorka znakomicie ukazała w swojej opowieści na przykładzie bohaterki książki. Magdalena bowiem uczestnicząc w tych spotkaniach słyszy, że powinna wreszcie pomyśleć o sobie, a mężowi nie może pomóc dopóki sam nie będzie chciał się leczyć. W końcu bohaterka powoli odbudowuje w sobie pewność siebie, którą gdzieś w dotychczasowym życiu utraciła. Książka ta ukazuje nie tylko do czego prowadzi alkoholizm, ale również na swój sposób uczy, że można, a nawet należy szukać pomocy i jak to robić. Książka ta nie ma szczęśliwego zakończenia, ale skoro dotyczy tak trudnego tematu, nie może być inaczej.

 

oprac. Małgorzata Świder

 

„Układ nerwowy” A. Gil to książka obyczajowa traktująca o problemie alkoholowym. Mąż Magdaleny jest alkoholikiem, który stanowczo odmawia podjęcia terapii, zapewniając, że ma wszystko pod kontrolą. Magdalena ma na szczęście przyjaciółkę Joannę, która ją bardzo rzeczowo wspiera. Przez problem z alkoholem Magdalena i Szymon oddalają się od siebie, nie potrafią ze sobą rozmawiać. Magdalena stawia mężowi ultimatum, którym jest stanowcze zmuszenie Szymona do zgłoszenia się na terapię odwykową. Szymon prosi ją o jeszcze jedną szansę. Jak powinna postąpić Magdalena? Każdy czytelnik odpowie sobie na to pytanie w inny sposób:

– powiedzieć stanowczo NIE, mając w pamięci, ile razy mąż już ją przepraszał i obiecywał poprawę,

– z drugiej strony Magdalena będąca katoliczką i wciąż zakochana w swoim mężu powinna dać mu ostatnią szansę.

 

Bogdana Turzańska

 

Historia opowiedziana przez autorkę książki z całą pewnością daje do myślenia. Przecież wiele takich dramatów ma miejsce za zamkniętymi drzwiami, czasami nawet w naszym najbliższym otoczeniu. W tej opowieści nie ma ukazanej przemocy domowej. Szymon nigdy nie uderzył ani żony, ani córki, choć jako dziecko musiał wraz z matką znosić agresywne zachowanie ojca (który był nałogowym pijakiem). Alkoholizm to choroba śmiertelna. Nie można jednak alkoholika zmusić do podjęcia leczenia, jeśli nie będzie sam tego chciał. Żaden alkoholik nie ma swojego nałogu pod kontrolą. Trzeba odważyć się poprosić o pomoc, ale przede wszystkim tę pomoc przyjąć. Książka bardzo mi się podobała, stanowiła znakomity materiał do dyskusji na naszym spotkaniu, choć alkoholizm to temat rzeka.

 

Barbara Kowalska

 

„Układ nerwowy” to książka, która w doskonały sposób porusza trudny temat alkoholizmu i jego wpływu na rodzinę osoby pijącej. Na przykładzie Magdaleny ukazuje jakie zmiany osobowościowe zachodzą u osoby współuzależnionej, jej zmagania w walce z nałogiem męża i sobą samą także. Jest to jednak długa i mozolna droga. Wreszcie bohaterka książki dojrzewa do decyzji, że pora zadbać o siebie i córkę. Książka ta może stać się pomocna osobom, które zmagają się z problemem uzależnienia, pokaże jak zrobić pierwszy krok w lepszą przyszłość. Chętnie przeczytam następne książki Agnieszki Gil.

 

Wiesława Szczoczarz

 ______________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: