Archiwum wydarzeń 2016

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „POTEM” / R. LUPTON. Spotkanie grupy DKK-u w Filii nr 8 – relacja

22-01-2016

Książki, które warto czytać – „Potem” / R. Lupton.

Spotkanie grupy DKK-u –

Nie ma „I żyli długo i szczęśliwie”, ale jest „potem”.

Pierwsze spotkanie DKK w nowym roku dotyczyło książki Rosamund Lupton zatytułowanej „Potem”. To bardzo przejmujący i wciągający thriller psychologiczny. Grace – główna bohaterka tej opowieści jest narratorką opowiadanej historii. Ona oraz jej nastoletnia córka Jenny bardzo poważnie ucierpiały w pożarze szkoły, leżą nieprzytomne w szpitalu. Obie bohaterki opuszczają swoje ciała i jako „duchy” obserwują i przysłuchują się wszystkiemu, co się wokół nich dzieje. Nikt ich nie widzi, ani nie słyszy. Chcą się dowiedzieć kim jest podpalacz i zaczynają prowadzić swoje własne śledztwo. W tej sprawie pojawia się mnóstwo pytań. Mike, mąż Grace oraz jego siostra Sara, która jest policjantką, też chcą dowiedzieć się prawdy. To właśnie niezwykła postawa Sary i jej upór sprawią, że odkryjemy, co się naprawdę wydarzyło.

„Potem” to książka niezwykła, dobrze napisana, z doskonałą narracją. Autorka wspaniale buduje napięcie. W czasie czytania należy się bardzo skupić i nie można przeoczyć żadnego wątku. Dużym plusem tej książki jest dbałość autorki o każdy szczegół. Każdy miał coś do ukrycia i nigdy nie mówił do końca całej prawdy. A gdy wreszcie okazało się kto jest winny, było to dla mnie dużym zaskoczeniem. Można śmiało stwierdzić, że jest to powieść przede wszystkim o sile miłości. A przedstawiona tutaj relacja matka – córka jest niezwykle wzruszająca.

Małgorzata Świder

Recenzje Klubowiczów:

Akcja powieści rozgrywa się w ciągu paru dni, głównie w szpitalu, ale też w szkole i na komisariacie. Główną bohaterką powieści jest Grace – szczęśliwa żona i matka dwójki dzieci. Sielankę rodzinną przerywa pożar w szkole. Grace uświadamia sobie, że jej córka znajduje się w środku. Wbiega do płonącego budynku, ale jej akcja udaje się tylko częściowo, gdyż obie jako bardzo poszkodowane trafiają do szpitala i lekarze nie mają z nimi kontaktu. Kobiety przebywają poza swoim ciałem. Próbują zrozumieć co tak naprawdę stało się w szkole i kto jest odpowiedzialny za ten pożar. Grace stopniowo odkrywa przerażającą prawdę o tym kto i dlaczego zniszczył życie jej rodziny. Rozpatrując – zdejmuje maski z otaczających ją ludzi, w większości tych, których dobrze zna.

Autorka stworzyła wielowątkową powieść o ludzkiej obłudzie, zakłamaniu i niedostrzeganiu w życiu tego, co najważniejsze. Pokazuje jak każdy bohater powieści ma coś do ukrycia i nosi jakąś maskę. Gorąco polecam.

Bogdana Turzańska

Książka Rosamund Lupton bardzo mi się podobała. Przede wszystkim duże brawa należą się autorce za niesamowity pomysł na tę historię. Opowieść wciągnęła mnie od samego początku i trzymała w napięciu do końca. Znakomity thriller psychologiczny ze wspaniałym zakończeniem. Teraz sięgnę po drugą powieść tej autorki zatytułowaną „Siostra”.

Barbara Kowalska