Archiwum wydarzeń 2018

Książki, które warto czytać – „Pudełko z marzeniami” / Magdalena Witkiewicz, Alek Rogoziński – relacja Filii nr 8

29-03-2018

Książki, które warto czytać – „Pudełko z marzeniami”
/ Magdalena Witkiewicz, Alek Rogoziński – relacja Filii nr 8

„…Czasem należy zrezygnować z marzeń po to, by… wreszcie zaczęły się one spełniać…

Pudełko z marzeniami” to lekka, pełna ciepła i humoru opowieść. W opisie przedstawiona została jako komedia romantyczna, której akcja toczy się w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Historia miłosna opowiedziana w tej książce jest może trochę ckliwa i czasami nawet banalna, ale za to podobały mi się postaci występujące w tej opowieści - od dwóch starszych pań, lubiących rządzić wszystkim i wszystkimi ,po dwójkę oryginalnych dzieciaków, których szalone pomysły zmieniają plany głównych bohaterów, czyli Malwiny i Michała.

Wątek romansu nie jest całkiem zły, raczej nie do końca przemyślany i dopracowany, dlatego jak dla mnie niezbyt iskrzyło między bohaterami. Przez większą część opowieści Malwina i Michał sprawiają wręcz wrażenie jakby w ogóle nie byli sobą zainteresowani, dlatego uważam, że za mało tu prawdziwego romantyzmu, jak przystało na prawdziwą komedię romantyczną. Za to nie brakuje tu innych elementów: ciepła, serdeczności, chęci niesienia pomocy potrzebującym, życzliwości. Jednak w tej ciepłej opowieści mamy również bohaterów negatywnych, którzy zawsze coś knują i nie zawsze mają dobre intencje.

W książce tej nie znajdziemy zbyt wielu zwrotów akcji, ale w życiu Michała wydarzy się coś niespodziewanego związanego z jego przeszłością, co zupełnie odmieni jego dalsze życie.

Pisanie tej samej książki przez dwoje różnych autorów jest zawsze ryzykowne. Oboje piszą książki z elementami humoru i zabawnymi bohaterami, ale różne gatunkowo. Książki Magdaleny Witkiewicz to powieści obyczajowe, zaś Alek Rogoziński pisze kryminały.

Jak wyszło to pisanie w duecie, każdy czytelnik sam najlepiej oceni. Ja uważam, że autorzy operują podobnym stylem pisania, jednak w moim odczuciu niewiele widać tu udziału pana Rogozińskiego. Wydaje mi się, że więcej jest tu obecna pani Witkiewicz.

Jak wskazuje tytuł książki, „Pudełko z marzeniami” to przede wszystkim opowieść o marzeniach i o tym by one mogły się spełnić. Czasami udaje się je zrealizować samemu, czasami ktoś musi pomóc – może to być np. święty Ekspedyt.  A tytułowe „pudełko”, do którego wrzucane są kartki z życzeniami mieszkańców Miasteczka jest pomysłem Malwiny.

„Pudełko z marzeniami” to propozycja dobra na długie, zimowe wieczory. Będzie się podobać tym, którzy lubią miło spędzić czas z książką i mają ochotę na niezobowiązującą może nawet trochę bajkową świąteczną lekturę.

Małgorzata Świder

-----------------------------------------------------------

„Pudełko z marzeniami” – Magdalena Witkiewicz, Alek Rogoziński

Zdradzony przez narzeczoną i oszukany przez wspólnika Michał marzy o tym, by zacząć nowe życie. Dowiaduje się, że podczas wojny jego rodzina ukryła w małym miasteczku jakiś „SKARB”. Problem w tym, że obecnie w tym miejscu jest restauracja, którą prowadzi rówieśniczka Michała – Malwina. Michał postanawia zaprzyjaźnić się z nią – równocześnie obmyślając jak dotrzeć do skarbu. Nie okaże się to jednak takie proste, bo na drodze pojawią się liczne przeszkody. W życiu Michała zajdą ważne zmiany, które mają związek z jego przeszłością. Natomiast Malwina, którą opuścił dość oryginalny narzeczony, próbuje w nowym miejscu ułożyć sobie życie. Oboje mają za sobą miłosne zawirowania, są trochę zamknięci w sobie i nie od razu szukają nowego uczucia.

Powieść, jak sam tytuł wskazuje, jest przesłaniem do tego, by zawsze próbować zrealizować swoje marzenia. Czyta się ją bardzo szybko, gdyż historia w niej opowiedziana jest mało skomplikowana, a wręcz bajkowa, wątek romantyczny jest za mało widoczny, konkretnej akcji też mamy tu niewiele, brak większych emocji. Mimo to można w tej opowieści znaleźć jakieś przesłanie – pozytywny wniosek przywracający wiarę w ludzi, którzy potrafią zmienić swoje postępowanie,  w miłość która uskrzydla i prostuje życiowe ścieżki, w marzenia, które spełniają się dzięki dobrym  i uczciwym ludziom.  Na szczęście bohaterowie występujący w tej książce w większości dają się polubić i budzą sympatię. A wszyscy przecież chcielibyśmy aby wokół nas byli ludzi mili, uczciwi, sympatyczni i tacy, na których możemy liczyć podczas kłopotów.

Książka przyjemna, łatwa w odbiorze, widać, że napisana wprawną ręką i talentem autorów. Nie jest to jednak powieść, która by mnie w pełni czytelniczo usatysfakcjonowała, ale rozumiem, że takie książki też są potrzebne. Nie wszyscy czytelnicy lubią literaturę trudną, mocną, pełną zawiłości psychologicznych.

Bogdana Turzańska

--------------------------------------------------------------

Pudełko z marzeniami”  to pozycja, która niestety mnie nie zachwyciła, choć czytam różne książki i  od czasu do czasu lubię przeczytać lekką i nieskomplikowaną opowieść - nawet takie babskie czytadło, gdzie problemy bohaterów zawsze znajdują pozytywny finał, a dobro wygrywa ze złem. Ta historia jednak okazała się zbyt banalna i przewidywalna. Nie do końca autorzy dopracowali niektóre wątki i za mało skomplikowali problemy bohaterów. Trochę sytuację ratują wątki humorystyczne i dwie starsze panie, które lubią wszystko wiedzieć i do wszystkiego się wtrącać.

Autorzy wprowadzają co prawda trochę dramatyzmu do akcji, ale jest to za mało wyraziste. Zastanawiam się również czy dobrym pomysłem jest by tę samą historię pisały dwie osoby.

Dla mnie „Pudełko z marzeniami” to książka do przeczytania na jeden raz i niestety taka, którą zaraz się zapomni. A szkoda, bo mogło wyjść z tego coś lepszego.

Barbara Kowalska

-----------------------------------------------------------------