Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26851026 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2021

WARTO CZYTAĆ – „Dziewczyna z Neapolu” Lucinda Riley Spotkanie grupy Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 8

29-12-2021

 

WARTO CZYTAĆ – „Dziewczyna z Neapolu” Lucinda Riley

Spotkanie grupy Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 8

 

 „Nic nie smakuje tak słodko jak miłość, i nic nie pali żywym ogniem jak zdrada”

 

„Dziewczyna z Neapolu” opowiada historię życia Rosanny Menici i jej bliskich – od dzieciństwa po dorosłe życie. Główną bohaterkę poznajemy jako 11- letnią dziewczynkę. Rosanna posiada niesamowity głos, wszyscy mówią jej, że pięknie śpiewa. Jej rodzice prowadzą restaurację, w której pomaga ona i jej starsze rodzeństwo: siostra Carlotta i brat Luca. Na przyjęciu u przyjaciół rodziców Rosanna poznaje ich syna Roberta Rossiniego, starszego od niej o kilkanaście lat. Roberto uczy się śpiewu w szkole muzycznej w Mediolanie. Kiedy Rosanna zaśpiewa on zwróci na nią uwagę, a szczególnie na jej głos.

 

Rosanna z kolei zakocha się w nim i postanowi, że on kiedyś zostanie jej mężem. Za jego namową  rozpocznie lekcje u znakomitego nauczyciela muzyki i śpiewu, za które będzie płacił jej brat. Jako siedemnastolatka otrzyma stypendium i wyjedzie z bratem do Mediolanu by uczyć się dalej. Od teraz jej największym marzeniem będzie kariera operowa, występy w słynnej La Scali i innych największych operach na świecie.  

 

„Miłość nie ma nic wspólnego z rozsądkiem”

 

Po kilku latach ona i Roberto spotkają się znowu i zostaną parą nie tylko na scenie, ale i w życiu. Rosanna zgodzi się zostać jego żoną, choć wie, że ma on wciąż opinię uwodziciela. Roberto przekonuje ją, że zakochał się po raz pierwszy i będąc z nią na pewno się zmieni. Ale czy takiemu mężczyźnie można zaufać i uwierzyć? Czy można kochać przez całe życie tylko jednego mężczyznę? Czy dla miłości warto rezygnować z marzeń?

 

„Czasami lepiej jest nie wyjawiać tajemnic z przeszłości”

 

Cała opowieść jest przeplatana fragmentami pewnego rodzaju pamiętnika, który bohaterka napisała do swojego syna Nico. Opisała w nim swoje dzieciństwo, to jak poznała jego ojca Roberta Rossiniego, o początkach swojej kariery, o ich wspólnych występach, sukcesach, sławie. I o tym jak zdali sobie sprawę, że są sobie przeznaczeni, jak wyglądało ich małżeństwo i wreszcie jakim ojcem  i mężem był Roberto. Ten pamiętnik to  forma rehabilitacji w stosunku do syna, gdyż Rosanna wciąż wyrzuca sobie, że zawiodła jako matka i nie było jej przy nim gdy Nico najbardziej jej potrzebował.

 

Akcja powieści „Dziewczyna z Neapolu” nie rozgrywa się tylko w tym jednym mieście. Neapol pojawia się jedynie na początku opowieści, potem wraz bohaterami przenosimy się do Mediolanu, Londynu, Wiednia i na końcu na Korsykę.

 

„Dziewczyna z Neapolu” to niezwykła opowieść o wielkiej namiętności, miłości, zdradzie, silnych więzach rodzinnych, prawdziwej przyjaźni i trudnych wyborach między życiem rodzinnym, a karierą.

 

Autorka na przykładzie związku Rosanny i Roberta pokazała, że miłość często bywa ślepa i zamiast szczęścia może przynieść także cierpienie i ból. Czasami za bardzo skupiamy się na drugiej osobie, uzależniamy od niej, a zapominamy o własnych potrzebach i marzeniach.

 

Lucinda Riley znów nie zawiodła swoich czytelników. To kolejna świetnie napisana powieść, pełna silnych emocji, z doskonałymi dialogami, ciekawymi bohaterami, wciągającą fabułą  oraz wzruszającym zakończeniem. 

 

„Dziewczyna z Neapolu” to książka, którą będzie się pamiętać długo po przeczytaniu.

 

Małgorzata Świder

--------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: