Archiwum wydarzeń 2014

BARWY ZIMY W BLASKU BETLEJEMSKIEJ GWIAZDY – spotkanie opłatkowe w Filii nr 9 – relacja

19-12-2014

BARWY ZIMY W BLASKU BETLEJEMSKIEJ GWIAZDY

- spotkanie opłatkowe

- Filia nr 9

Spotkanie opłatkowe to zapowiedź zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, które są przeżyciem duchowym łączącym rodziny, przyjaciół i bliskich. Są oczekiwaniem na przyjście Dzieciątka w betlejemskiej grocie. W ten nastrój radosnego oczekiwania wprowadzają nas rozświetlone światełkami neonów ulice Rzeszowa, a także miłe spotkania w gronie przyjaciół.

Aby pozostać w tym klimacie i uczcić ten szczególny czas, 15 grudnia 2014 r. zorganizowaliśmy wraz z serdecznymi przyjaciółmi Filii nr 9, członkami RSTK-u w Rzeszowie właśnie taki uroczysty wieczór, według scenariusza Pani Jadwigi Kupiszewskiej, która poprowadziła to spotkanie. Na wstępie Pani Jadwiga Kupiszewska serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych, nawiązała w kilku słowach do tradycji obchodów Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia, podkreślając ich szczególne znaczenie. Następnie głos oddała naszym gościom, którzy zaprezentowali swoje wiersze.

Jako pierwszy, głos zabrał Pan Mieczysław Arkadiusz Łyp, swoim wierszem „Nokturn wigilijny” otwierając spotkanie. Członkowie Grupy Poetyckiej: Zygmunt Kiełbowicz, Władysław Waltoś, Maria Rudnicka i Stanisława Bylica recytowali swoje utwory, m.in.: „Prośba dzieci do małego Jezuska w szopce”, „Dzień Wigilii”, „Kotary nieba”, „Pójdę”, „U żłobka”, „Zimowych wspomnień czar” i „Pomimo chłodu i mrozu”. Swój wiersz „Nocą Moc zstępuje” zaprezentowała również Katarzyna Błaszczuk.

Piękną oprawę tego wieczoru stanowiły wspólnie śpiewane kolędy i pastorałki, które zaintonowała Grupa Wokalna RSTK-u, przy akompaniamencie akordeonu Pana Edwarda Sondeja, a także zespół „Nosowiany” z Nosówki, pod kierunkiem Stefanii Budy.

W blasku choinkowych światełek, w radosnym nastroju, wszyscy uczestnicy spotkania składali sobie wzajemnie serdeczne życzenia, łamiąc się Opłatkiem. W postać Św. Mikołaja wcieliła się kierownik biblioteki Barbara Kłoda, która obdarowała wszystkich gości sympatycznymi upominkami, m.in. kolorowymi kartkami i bombkami. Wśród upominków szczególną uwagę zwróciły ręcznie wykonane piękne aniołki z bibuły, podarowane przez Panią Stefanię Budę.

Na koniec uroczystości głos zabrała Monika Ohar-Pawiak – wicedyrektor WiMBP w Rzeszowie, która w ciepłych słowach podziękowała twórcom za ich występ i wyraziła radość z uczestnictwa w tym pięknym, pełnym wzruszeń spotkaniu.

oprac. Maria Kozioł

__________________________________________________________________________________