Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26845386 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

ROCZNICOWE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI w Punkcie bibliotecznym Filii nr 9 – relacja

20-11-2015

Rocznicowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki –

Punkt biblioteczny Filii nr 9

 

 

W listopadzie minął rok istnienia Dyskusyjnego Klubu Książki, który powstał najpierw w Wypożyczalni Głównej, a od czerwca br. funkcjonuje w budynku Punktu bibliotecznego Filii nr 9, przy ul. Dąbrowskiego 79a. Świętowaliśmy rocznicę w sympatycznym gronie, przy poczęstunku i przy miłych rozmowach podsumowujących ten rok. Dyskutowaliśmy o tytułach, które warto było czytać, o których dużo można było rozmawiać i do których chętnie wróciłybyśmy, ale rozmawialiśmy też o książkach, których czytanie sprawiało nam trudność, które nie zainteresowały nas. Wybrałyśmy też DKK-owską książkę roku: „Syberiada polska” Zbigniewa Domino.

 

W trakcie spotkanie poruszałyśmy tematy wynikające z lektury „Syberiady polskiej” Zbigniewa Domino i „Alkoholu i muz” Sławomira Kopra.

 

Pierwsza pozycja literacka jest powiązana ze spotkaniem z Wojciechem Kubalą i Łukaszem Błażejowskim, którzy w Punkcie bibliotecznym Filii nr 9 mieli prelekcję „45 dni po Syberii”.

 

„Syberiada polska” to książka na wskroś przejmująca. Książka, która daje wiele do myślenia, przede wszystkim uczy szacunku do ludzi, którym przyszło żyć na zsyłce na Syberii. Książka traktuje o miłości do ojczyzny. Zesłańcy organizowali swoje życie jak mogli, jednak nigdy nie zapomnieli o Ojczyźnie. Podejmowali różne działania, aby wrócić do kraju: szukali polskiego przedstawicielstwa, nie przyjmowali rosyjskich paszportów. Pomimo sprzeciwu władz rosyjskich wcielali się do polskiego wojska, podejmowali próby ucieczki z Sybiru. Ale też starali się tam przetrwać nie zapominając o historii i języku narodu polskiego. Były jednak kobiety, które pragnąc uratować od głodu dzieci i siebie, decydowały się na romans z rosyjskimi sołdatami. Piękna, wzruszająca książka, godna polecenia innym.

 

„Znał kto kiedy poetę trzeźwego?”, tak można scharakteryzować fabułę książki Sławomira Kopra „Alkohol i muzy”. Wielcy literatury i szeroko pojętej sztuki nie stronili od trunków. Ten stan jednak nie przeszkadzał im w tworzeniu wielkich dzieł. Książkę S. Kopra powinno się traktować z przymrużeniem oka, prawda w niej zawarta jednak nie odbiera znaczenia dziełom. Czytelniczki treść tej książki oceniały różnie.

 

Na zakończenie spotkania członkinie otrzymały drobne DKK-owskie upominki.

 

Uprzejmie dziękuję Paniom za aktywny udział w spotkaniach, za interesujące rozmowy i za inspiracje do nowych tematów spotkań. Życzę wielu wspaniałych chwil z książką.

 

Krystyna Maczuga-Długosz

 

 

Recenzje Klubowiczek

„Syberiada polska” jest to epopeja o faktach historycznych. Prawdziwe historie, prawdziwi bohaterowie i wiele autentycznych nazwisk. Poprzez losy Dolinów (rodzina Zbigniewa Domino), autor przedstawia nam dramat polskiej ludności z Podola wyrzuconej ze swoich domów i masowo wywiezionych na Syberię i Kazachstanu 10 lutego 1940 r. Autor ukazuje nam okrucieństwo NKWD, cierpienie, choroby, śmierć, ale też miłość i dobroć ludzką. Ludzie, którzy przeżyli, nigdy nie powrócili do swoich domów.

 

Kazimiera Sawa

____________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: