Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26847818 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

Spotkanie z Panią Ewą Nowak-Koprowicz - relacja

06-12-2019

Spotkanie z Panią Ewą Nowak-Koprowicz

 

W związku z półroczną prezydencją Finlandii w Radzie Unii Europejskiej, w naszej bibliotece 28 listopada br. odbyło się spotkanie młodzieży V LO  w Rzeszowie z Panią mgr Ewą Nowak-Koprowicz - koordynatorką Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Polska w Rzeszowie.

Na początku spotkania Pani Ewa objaśniła uczestnikom na czym polega rotacyjny system prezydencji państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej. Opowiedziała o pojawieniu się tego systemu na mocy traktatu lizbońskiego w 2009 roku. Prowadząca zaznaczyła, że państwa członkowskie, które mają kolejno sprawować prezydencję, ściśle ze sobą współpracują trójkami. Natomiast każda grupa trzech państw wyznacza długofalowe cele i przygotowuje wspólny program tematów i ważnych spraw, którymi Rada będzie się zajmować przez 18 miesięcy. Na podstawie tego programu każde z trzech państw opracowuje własny, bardziej szczegółowy 6-miesięczny program, który realizuje podczas prezydencji w Radzie UE.

Następnie prelegentka przybliżyła nam niezwykłość fińskiej przyrody. Finlandia to kraj, w którym wyliczono 188 tysiąca jezior, 77 miliardów drzew, 264 tys. łosi. Finowie posiadają bardzo ciekawe tradycje m. in. Dzień Śpiocha, który jest obchodzony 27 lipca. Pani Ewa zwróciła uwagę na dwa bardzo ważne aspekty w procesie edukacji: wysoki poziom języka angielskiego oraz wysoki wskaźnik czytelnictwa w społeczeństwie. Pokazuje to jak bardzo, obywatelom tego państwa, zależy na przedsiębiorczości oraz reprezentatywności. Prowadząca opisała historię i znaczenie hymnu, flagi oraz waluty Finlandii. Wspomniała o równorzędności urzędowej języka fińskiego i szwedzkiego.

Referentka przedstawiła dużo ciekawych informacji wyróżniających Finlandię wśród innych krajów. Ważną rolę względem kultury tego kraju odgrywa sauna, jej obecność i popularność wśród Finów jest ciągła. Finowie dzięki niej ćwiczą hart ducha. Młodzież wykazała zainteresowanie znanym regionem, słynącym z dziewiczej przyrody, nietkniętym cywilizacją, jakim jest Laponia. To właśnie w tej krainie możemy napotkać wolne stada reniferów i psy rasy Husky wykorzystywanych w zaprzęgach. W Laponii mieści się bardzo często odwiedzana miejscowość Rovaniemi - główna siedziba "Świętego Mikołaja". Nietuzinkową atrakcją Finlandii są hotele lodowe, budowane raz do roku w okresie zimowym. Odwiedzając ten północny kraj, możemy natrafić na sieć kawiarni “Muumi Pannarikahvila”, motywowaną na bajce o muminkach.

Największym zainteresowaniem wśród słuchaczy okazały się ciekawostki z dziedziny sportu. Pani Ewa opowiedziała o najczęściej uprawianych sportach: pesapallo,  unihokej, F1 oraz mistrzostwa w nietypowych dziedzinach: dyscyplina dźwiganie żon,  piłka błotna,  rzut gumiakiem czy telefonami komórkowymi. Swoją prezentację prelegentka zakończyła pobudzając nasze zmysły smakowe jedną z najbardziej znanych potraw kulinarnych tego państwa - Karjalanpiirakat, czyli pierogi karelskie.

Na zakończenie spotkania Pani Ewa zachęciła młodzież do częstego obserwowania strony europa.eu aby poszerzyć swoją wiedzę o Unii Europejskiej oraz rozdała młodym uczestnikom informatory „UE&JA” w celu pogłębienia świadomości jej obywatelstwa.

Urszula Szarek

--------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: