Archiwum wydarzeń 2020

„Za co lubimy zimę?” – relacja z Punktu bibliotecznego Filii nr 9

04-03-2020

„Za co lubimy zimę?” – relacja z Punktu bibliotecznego Filii nr 9

W dniach 7. stycznia i 4. lutego 2020 r. w bibliotece odbyły się zajęcia „Zimowe zabawy” i  „Za co lubimy zimę”. Na początku zajęć dzieci wysłuchały wierszy Magdaleny Tokarczyk pt. "Bałwankowe rady na zimowe zabawy" Ireny Stuchorzewskiej pt. ”Spacer maluchów” oraz Lecha Konopińskiego pt. ”Zima”. Porozmawialiśmy o tym, czym charakteryzuje się ta pora roku, jak należy ubierać się zimą oraz za co lubimy zimę. Pobawiliśmy się w zabawę „Kula śniegowa”, która polegała na tym, że dziecko, które złapało piłeczkę miało za zadanie wymienić zabawę, w którą można bawić się na śniegu. Następnie porozmawialiśmy o tym, jak należy się zachowywać podczas feriowego wypoczynku i czego nie wolno robić, aby zabawy na lodowisku, czy stoku były bezpieczne. Przedszkolaki dowiedziały się również, które ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów, które zimują w Polsce, a także poznały ptaszki, które przylatują na zimę do naszego kraju. Wspólnie zastanowiliśmy się, jak możemy pomóc im przetrwać zimę. Następnie rozwiązaliśmy krzyżówkę o zimowej tematyce. Był także czas na zimowe zagadki i zabawy. Bawiliśmy się w „śnieżycę”, „taniec śnieżynek”, a także "lodowe posągi" i "lodowe kry".

Na zakończenie naszego spotkania dzieci malowały magiczne zimowe pejzaże. Na początku bibliotekarka rozdała dzieciom świece, przy pomocy których na białej kartce dzieci miały namalować śnieżynki, chmurki, choinki, bałwanki i wszystko, co kojarzy im się z zimowym pejzażem, a następnie pomalować obrazek farbami akwarelowymi, co sprawiło, że rysunek namalowany świecą stał się widoczny.

Monika Samolewicz

----------------------------------------------------------