Archiwum wydarzeń 2020

Spotkanie Klubu Miłośników Książki Polskiej - relacja z Punktu bibliotecznego Filii nr 9

13-03-2020

Spotkanie Klubu Miłośników Książki Polskiej -

relacja z Punktu bibliotecznego Filii nr 9

12. lutego w bibliotece odbyło się spotkanie Klubu Miłośników Książki Polskiej. Członkinie Klubu przy filiżance kawy i słodkim poczęstunku, w miłej atmosferze, dzielą się nawzajem wrażeniami na temat przeczytanych ostatnio książek polskich autorów, które uznają za godne polecenia, ze względu na interesujące treści, które w jakimś stopniu je poruszają.

Jedna z Klubowiczek zaproponowała pozostałym Paniom książkę Joanny Jodełki pt.”2 miliony za Grunwald”. Joanna Jodełka to pisarka związana z Poznaniem. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Zadebiutowała powieścią „Polichromia”, za którą otrzymała Nagrodę „Wielkiego Kalibru” dla najlepszego kryminału w 2009 roku. Pisarka uzyskała również stypendium literackie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

„2 miliony za Grunwald” to powieść historyczna trzymająca w napięciu jak najlepszy kryminał. "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki do dziś jest wzorem wielkiego malarstwa historycznego, a dla Polaków dodatkowo artystyczną pamiątką wielkiego triumfu oręża. Nic więc dziwnego, że Niemcy chcieli ją zniszczyć za wszelką cenę. Historia przedstawiona przez Jodełkę jest pełna zarówno patriotyzmu, jak i sensacyjnych zwrotów akcji. Joanna Jodełka nie ogranicza się jednak tylko do przypomnienia historii ukrywania obrazu przed Niemcami. Dzięki rozbudowanemu wstępowi przygotowuje niejako czytelników do właściwej akcji powieści. Autorka zagląda do pracowni Jana Matejki, przypomina jakim kultem cieszył się malarz w Krakowie i w jaki sposób promowano wielkie malarstwo batalistyczne w Europie.
Z drugiej strony granicy polsko-niemieckiej kreśli zaś obraz kształtowania się hitleryzmu, przybliża postaci przywódców III Rzeszy jako grabieżców, a w ich mniemaniu kolekcjonerów dzieł sztuki.

Druga część powieści to już napaść Niemiec na Polskę i pełne dramatyzmu próby ukrycia "Bitwy pod Grunwaldem" przed okupantami. Autorka nie ogranicza się tylko do przywołania postaci historycznych, wprowadza też sylwetkę drobnego kryminalisty, który poczuł w sobie zryw patriotyzmu.  W treści przemyca wiele autentycznych faktów historycznych. Tytułowe 2 miliony wyznaczono za obraz symbolizujący zwycięstwo Polaków nad Krzyżakami, czego hitlerowcy nie mogli znieść i poszukiwali najsłynniejszego polskiego obrazu przez całą II wojnę światową…

Monika Samolewicz

----------------------------------------------------------------------------------------------