Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850562 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2007

Gawędy Marka Czarnoty

18-10-2007

Tradycje, zwyczaje i legendy podkarpackie - gawędy Marka Czarnoty


W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przez cały rok organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi.Dzięki projektowi "Biblioteka publiczna jako centrum informacji o regionie" mogliśmy zaprosić na spotkanie z młodzieżą regionalistę – MARKA CZARNOTĘ.

Naszego znakomitego gościa nie musieliśmy nikomu przedstawiać. Znany jest on wszystkim mieszkańcom naszego regionu jako niestrudzony popularyzator historii Rzeszowa i okolic, bibliofil, charyzmatyczny gawędziarz, kolekcjoner resovianów, znawca wszystkiego, co w Rzeszowie piękne i godne uwagi.

 

Marek Czarnota dużą popularność zdobył dzięki popularnemu telewizyjnemu cyklowi edukacyjnemu „Rzeszowskie ulice” i jego kontynuacji „Rzeszowskie ulice i okolice”, a także jako autor licznych książek i artykułów o pięknie Podkarpacia. Mistrz Mowy Polskiej Województwa Podkarpackiego jest również stałym współpracownikiem Radia Rzeszów, Telewizji Rzeszów oraz Katolickiego Radia „Via".

 

Aby osobiście poznać i posłuchać interesujących opowieści wspaniałego gawędziarza, 18 października 2007 roku do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży licznie przybyli szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz grupa wychowanków z Gimnazjum Pogotowia Opiekuńczego w Rzeszowie wraz z opiekunami: Ewą Inglot i Grzegorzem Prucnalem.

 

Pan Marek Czarnota w charakterystycznym dla siebie tonie snuł opowieść pełną ciekawostek z historii Rzeszowa. „Spacer” śladami dziejów miasta rozpoczęliśmy od ulicy Słowackiego, przy której mieści się nasza Biblioteka. Podążając w kierunku ulicy Szopena gość prowadził nas do parku zwanego Olszynkami położonego nad rzeką Wisłok. Z pewnością nie wszyscy wiedzieli, że rzeka ta w przeszłości była rzeką spławną, która poprzez San i Wisłę łączyła nasze miasto z Gdańskiem.

 

Kolejna ciekawostka dotyczyła społeczności żydowskiej zamieszkałej w okresie Dwudziestolecia Międzywojennego w dzielnicy „Nowe Miasto”. Współcześnie używana nazwa dzielnicy Nowe Miasto nie ma żadnego związku z poprzednią. Ówcześni Żydzi mieszkali w kamienicach wybudowanych na wzór krakowskiego Kazimierza w pobliżu dzisiejszego Placu Wolności.

 

Gawęda pana Marka Czarnoty zawierała jeszcze wiele innych interesujących opowiastek a charyzma gościa sprawiła, że uczniowie słuchali jej z dużym zainteresowaniem.

 

W miłej atmosferze słuchacze mieli możliwość zdobycia autografu, następnie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Bibliotekę.

Dzięki temu spotkaniu klimat tamtych czasów i tamtego Rzeszowa zachował się nie tylko na starych pocztówkach i fotografiach, ale także w pamięci uczestników spotkania.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: