Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27168298 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

„Dzieciom śnią się księżyce” - spotkanie autorskie z Wandą Chotomską

09-10-2008

„chleb i masło to za mało dla człowieka,

jeszcze trzeba nam fantazji parę deka,

trochę czarów, trochę baśni,

żeby szary świat rozjaśnić,

więc od bajek nigdy w życiu nie uciekaj!...”

(Z krainy czarów nie wagaruj – Wanda Chotomska)


W dniu 9 października 2008 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała dużą atrakcję dla swoich najmłodszych czytelników – spotkanie z panią Wandą Chotomską. Ta znakomita, najpopularniejsza polska współczesna autorka wierszy dla dzieci, godna następczyni Brzechwy i Tuwima, Dama Orderu Uśmiechu, prozaik, dramaturg, dziennikarka, scenarzystka oraz autorka piosenek gościła w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży już po raz drugi. Z uwagi na wielkie zainteresowanie spotkaniem, mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta pisarki w naszej Bibliotece.

 

W trwającym ponad dwie godziny spotkaniu wzięli udział indywidualni mali wielbiciele twórczości pani Chotomskiej oraz grupy uczniów z następujących rzeszowskich szkół:

  • klasa III z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1
  • uczniowie trzech III klas ze Szkoły Podstawowej Nr 3
  • Klasa III ze Szkoły Podstawowej Nr 12
  • oraz ich opiekunowie.

 

Upłynęło ono pod znakiem świetnej zabawy i dobrego humoru. Miła atmosfera oraz humor pisarki zauroczył wszystkich obecnych. Pani Chotomska z dużą swobodą opowiadała o swoim szczęśliwym i barwnym dzieciństwie. Wyznała, że w wieku czterech lat nauczyła się czytać i pisać. Właśnie od tego wszystko się zaczęło. Czytała bardzo dużo, właściwie czytała wszystko co wpadło jej w ręce, najchętniej wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, którego miała przyjemność poznać osobiście. Jeszcze jako dziecko napisała swój pierwszy wiersz, był to wiersz o jej tacie. Przy okazji tych wspomnień autorka zapytała dzieci, czy wiedzą po co potrzebne są wiersze, odpowiedzi były różne, ale bardzo trafne, a sama pani Wanda dodatkowo wyjaśniła im to pięknie rymując:

„kiedy jest smutno, ponuro,

pada deszcz i sufit przecieka,

kiedy deszcz pada w środku człowieka”

wtedy najbardziej człowiekowi potrzebny jest wiersz, po to by znów zaświeciło słońce.

 

Imponująca jest liczba książek, które napisała pani Chotomska, jest ich ponad 200 i dotyczą bardzo wielu tematów, od tych błahych do bardzo poważnych. Inspiracją dla pisarki jest wnikliwa obserwacja otoczenia, która dostarcza jej mnóstwa pomysłów, tak powstają również tytuły książek i poszczególnych utworów, autorka wyjaśniła na przykład dzieciom skąd wziął się tytuł Pięciopsiaczki i Tere-fere. Wyznała też, że tworząc dla dzieci wiele się wciąż uczy, pisząc Dzieci Pana Astronoma musiała poznać wiele trudnych zagadnień astronomii, dlatego też tę książkę pisała najdłużej i ze względu na nowe odkrycia astronomiczne ciągle wymaga ona poprawek.

 

Pani Wanda podała dzieciom piękną i łatwą do zapamiętania definicję rymu, a brzmi ona: rymy to guziki, na które zapinają się wierszyki.

 

Wielki aplauz widowni wywołał rapowany przez poetkę przepis na zapiekankę-kartoflankę, ten oryginalny przepis pisany wierszem stworzyła pani Wanda na prośbę jednego z czasopism kulinarnych, czytelnicy pisma byli zachwyceni, mali i duzi uczestnicy naszego spotkania również. Nasz miły gość skromnie wtedy wyznał, że lubi pisać rzeczy, których nikt wcześniej nie napisał. Obecnie Wanda Chotomska pracuje nad nową książką, będzie to rzecz o polskich przysłowiach, których znaczenie poetka będzie wyjaśniać oczywiście pięknymi wierszami, tytuł tego dzieła – jak przyznała pisarka – być może będzie brzmiał Masz babo placek.

 

W drugiej części spotkania pani Chotomska odpowiadała na dziesiątki pytań ciekawskich czytelników. Czasami czyniła to wierszem. Na pytanie skąd czerpie pomysły do swoich utworów z uśmiechem odpowiedziała:

„Pomysły czerpię z Wisły.

potem je trzymam w akwarium,

a potem biorę honorarium”.

 

Gdy dzieci dowiedziały się wszystkiego o dziełach i życiu pisarki, nadeszła pora na autografy, po które ustawiła się baaaaardzo długa kolejka, gdyż każde dziecko chciało otrzymać w książce przepięknie rymowaną dedykację. Właśnie owymi rymowanymi dedykacjami pani Wanda Chotomska wzbudziła zachwyt u małych i dużych czytelników.

 

Pani Wanda Chotomska była zachwycona prezentami otrzymanymi od dzieci, zwłaszcza pięknie wykonanym portretem. Mile zaskoczyła ją również podarowana przez rzeszowskiego kolekcjonera - Wojciecha Jamę książka "Pora na dobranoc", której jest współautorem. Jeden z rozdziałów poświęcony jest najstarszej polskiej dobranocce "Jacek i Agatka". Autorką tekstu bajkowych postaci jest właśnie pani Wanda.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: