Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26764747 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

Spotkanie autorskie z Martą Fox w ramach projektu Instytutu Książki - "Autor na żądanie"

08-10-2008

Dzięki projektowi Instytutu Książki Autor na żądanie, nastolatki należące do Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży mogły wybrać i zaprosić na spotkanie autorskie pisarza, którego twórczość i osobowość szczególnie im się spodobała. Wybór klubowiczek padł na panią Martę Fox. Dla nich możliwość osobistego poznania autorki było swego rodzaju nagrodą i wyróżnieniem za uczestnictwo w klubowych dyskusjach literackich. Mimo, że pani Fox przybyła do nas na zaproszenie Klubu, osobiście pisarkę mogli również poznać inni zainteresowani czytelnicy, a było ich wielu i 8 października 2008 roku przed południem Minigaleria Sztuki Dziecka i dla Dziecka była wypełniona po brzegi młodzieżą. Obok klubowiczek wśród widowni zasiedli:

  • klasa III z VIII LO
  • klasa III z Gimnazjum Nr 3
  • klasa dziennikarska z IX LO
  • klasa VI ze Szkoły Podstawowej Nr 12.

 

Wszyscy pragnęli spotkać się z popularną powieściopisarką i poetką, dobrze znaną autorką 26 powieści dla młodzieży, której książki weszły już na stałe do kanonu polskiej prozy młodzieżowej. Mówią one w głównej mierze o problemach i rozterkach młodych ludzi. Charakteryzuje je głębia psychologiczna i wyraźna hierarchia wartości. Pani Marta Fox bardzo wiernie odtwarza obyczajowość polskiej szkoły oraz mentalność młodzieży. Jej powieści od kilku lat określane są mianem bestsellerów i znajdują się na pierwszych miejscach w rankingach czytelniczych.

 

Myśli, wskazówki i porady którymi pragnęła podzielić się pisarka z młodzieżą okazały się bardzo praktyczne, życiowe a zarazem dydaktyczne. Ale to nie powinno dziwić, gdyż pani Marta z wykształcenia jest pedagogiem i przez wiele lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego w szkole średniej, o czym również mówiła w czasie spotkania. Wspominała swoje czasy studenckie, opowiadała o tym, jak w czasie studiów ciężko pracowała np. w zakładzie przetwórstwa owocowego czy na budowie przy betoniarce.

 

Dużo uwagi poświęciła swoim książkom, wspólnie ze słuchaczami zastanawiała się jakie są wyznaczniki powieści młodzieżowej. Wyznała, że bardzo chciałaby, aby jej powieści skierowane do młodzieży czytali nie tylko ludzie młodzi, ale także osoby dorosłe. Nastoletni uczestnicy spotkania pytali, skąd autorka wie tyle o problemach młodych ludzi. Pani Fox odpowiadała wówczas, że do każdego trzeba przemówić jego własnym językiem, że ona sama stara się być na bieżąco z rzeczywistością młodego człowieka. Pisząc swoją najnowszą powieść Kaśkę Podrywaczkę  musiała wiedzieć np. jak wygląda współczesna dziewczyna na dyskotece, w co jest ubrana, jak się wyraża, zachowuje itp.

 

Nie zabrakło oczywiście wielu innych pytań np.: jakie książki czytała pani będąc w naszym wieku, czy czyta pani powieści młodzieżowe innych autorów, kim chciała pani zostać będąc dzieckiem, z której swojej książki jest pani najbardziej dumna, jaki jest przepis na dobrą książkę itd.


Część publiczności była bardzo ciekawa odpowiedzi na pytanie, czy pani Marta rzeczywiście jest teściową Piotra Kupichy, wokalisty zespołu Feel. Autorka oczywiście potwierdziła tę informację. Żartobliwie stwierdziła nawet, że piosenka Jak anioła głos jest właśnie o niej, bo głos anioła może mieć tylko teściowa, wywołała tym wielki aplauz publiczności. Pani Fox niezwykle ciepło opowiadała o swojej rodzinie, córkach Magdalenie i Agacie. Przyznała, że swoją pierwszą powieść napisała właśnie dla nastoletniej wówczas córki Agaty.

 

Dzięki projektowi Autor na żądanie promującemu współczesną literaturę polską wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogliśmy gościć w naszej Bibliotece znakomitą pisarkę, a jednocześnie wspaniałą osobę
– Martę Fox.


Młodzi czytelnicy obecni na spotkaniu byli pod wrażeniem miłej atmosfery, otwartości charyzmatycznej pisarki, jej szczerości i swobodnego stylu bycia, a przede wszystkim autentyczności w opisywaniu świata młodych ludzi, którzy stojąc u progu dorosłości przeżywają wiele radości a jednocześnie napotykają na różne problemy.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: