Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26956376 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

Jerzy J. Fąfara: "18 znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie" - spotkanie DKK

21-08-2009

Na drugim wakacyjnym spotkaniu DKK w dn. 21.08.2009 r. Klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się, by podzielić się wrażeniami po przeczytaniu najnowszej powieści rzeszowskiego pisarza Jerzego J. Fąfary "18 znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie".

 

Pan Jerzy J. Fąfara był gościem Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Tygodniu Bibliotek. Wówczas to opowiedział o 26. letniej przyjaźni z bohaterem swojej książki - Józefem Szajną, pięknie i przejmująco przedstawił również historię jego życia pełnego dramatycznych zwrotów akcji, ale jak podkreślił – nie chciał, by ta powieść była tylko opisem życia Szajny, ale wskazówką jak wyjść ze skrajnych, beznadziejnych sytuacji życiowych, jak znaleźć siłę, by się podnieść gdy nie ma już nadziei.

 

Zainspirowane tym spotkaniem Klubowiczki postanowiły poprzez powieść "18 znaczy życie…" poznać bliżej postać Józefa Szajny, znanego na całym świecie reformatora teatru. Tym chętniej podjęły się tej lektury, że główny bohater urodził się w Rzeszowie i wiele przedstawionych w książce wątków wydarzyło się w miejscach, które znają. Znaczący i wstrząsający był dla nich również temat wojny, obozu w Auschwitz przeżywanego przez młodych gimnazjalistów z Rzeszowa, których Niemcy wywieźli do obozu koncentracyjnego pierwszym transportem. Zwróciły również uwagę na symbolikę liczb, pojawiającą się w tytule książki, które w języku hebrajskim zapisywane są literami alfabetu. Szajnie w obozie wytatuowano numer 18 729. Dwie pierwsze cyfry tego numeru znaczą życie, suma pozostałych cyfr:7+2+9 również wynosi 18 – drugie życie - życie wydarte śmierci.


Nietypowa, jak podkreśliły młode czytelniczki jest też konstrukcja książki, składa się z wielu różnorodnych gatunków literackich, są tu elementy beletrystyki, pamiętnika, dialogi jak ze scenariusza filmowego, reportaż, wywiad…jak w sztuce Szajny – czytanie jest jak rozpakowywanie, a elementy łączą się w całość. Możemy je odkrywać kawałek po kawałku, strona po stronie, by zbliżyć się do jednego z największych artystów naszych czasów. Dodatkowym elementem pozwalającym bliżej poznać postać Józefa Szajny było wyjątkowe miejsce dyskusji nastolatek z DKK - Plac Cichociemnych gdzie stoi rzeźba artysty „Przejście 2001” będąca gigantyczną bramą z blachy, przed którą ustawiono sylwetkę człowieka oraz alejki kamieni pamięci.

 

Opiniami o treści powieści mogły Klubowiczki podzielić się na gorąco z jej autorem, Jerzym J. Fąfarą, którego spotkały na rzeszowskim Rynku:

 

„Można poznać obozowe realia, a przeżycia głównego bohatera oraz innych młodych rzeszowskich gimnazjalistów skłaniają do refleksji –czy ja miałabym siłę przetrwać?” (Katarzyna)

 

„Powieść J.J. Fąfary jest wstrząsająca, niezwykła pod względem konstrukcji tekstu, jak również przez wnikliwą, plastyczną analizę psychiki ludzi zamkniętych w obozie koncentracyjnym” (Klaudia)

 

„Opisane w książce wydarzenia rozgrywały się tuż obok, m. in. w Rzeszowie, gdzie dzisiaj spokojnie żyjemy. Mam nadzieję, że współczesny człowiek wyciągnie wnioski z tych wydarzeń, by nie było już nigdy wojny, terroryzmu, Auschwitz…” (Paulina)

 

„Mogłam bliżej poznać nie tylko wielkiego artystę jakim był Józef Szajna, ale poprzez jego doświadczenie wojny zobaczyć pasję życia, nadzieję na lepsze jutro” (Monika)

„Atutem tej książki jest to, że nie da się jej czytać jednym tchem, trzeba się zatrzymać, wyciszyć, przemyśleć…” (Dominika)

 

„Warto docenić zaangażowanie pisarza gromadzącego materiały do swojej książki przez 26 lat, dziękuję za piękną lekcję historii” (Barbara)

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: