Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26903328 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Eko standardy w Unii Europejskiej – spotkanie Klubu Europejczyka

23-01-2010

Aby ułatwić młodym Polakom przyswojenie informacji na temat Unii Europejskiej i jej polityki 20 stycznia 2010 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie Klub Europejczyka. Głównym zagadnieniem zajęć Eko Standardy w Unii Europejskiej była ekologia i ochrona środowiska. Zajęcia z młodzieżą klasy 5 ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rzeszowie przeprowadziła po raz kolejny pani Ewa Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie.

 
                Pani Ewa Nowak opowiedziała o założeniach kampanii z 2006 r. ZMIENIAJ, podjętej przez Komisję Europejską, do której przekonywała nawet warszawska Syrenka. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że podjęte przez UE starania zmierzają do ograniczenia niekorzystnych zmian klimatycznych i w coraz większym stopniu koncentrują się na poprawie sposobów w jaki wykorzystujemy energię elektryczną, odpady, jak gospodarujemy wodą i surowcami oraz chronimy różnorodności biologiczne.
 
Dane statystyczne przedstawione przez Panią Ewę na pewno wszystkich bardzo zaskoczyły i przemówiły do wyobraźni. Okazało się, że 370 mln obywateli w ciągu roku produkuje 2 mld. ton śmieci, czyli przeciętnie na każdego obywatela przypada aż 5 ton!!! Warto więc zwrócić uwagę na sortowanie odpadów a następnie poddanie ich procesowi recyklingu.
 
                Aby zrozumieć jak wygląda proces rozkładania się przedmiotów, których używamy na co dzień oraz naturalnych składników przyrody, Pani Ewa zaproponowała doświadczenie polegające na włożeniu do doniczki np. filii aluminiowej lub reklamówki a do drugiej - liści lub owoców, a  następnie sprawdzać po upływie pewnego czasu co się z nimi dziej pod wpływem wilgoci. Wnioski zostaną skonsultowane przy okazji następnego spotkania Klubu Europejczyka.
 
                Musimy zdawać sobie sprawę, że każdy z nas powinien się przyczyniać do rozwiązania globalnego problemu jakim są zmiany klimatu, dlatego Pani Ewa Nowak przygotowała skróconą listę postulatów Komisji Europejskiej jak należy postępować, by przyłączyć się do grona obywateli chroniących przyrodę. Postulaty koncentrowały się na założeniach: oszczędzaj, wyłączaj, odzyskuj, idź pieszo. Uczestnicy spotkania mieli za zadanie do głównych haseł postulatowych dopasować wyjaśnienia dlaczego należy pamiętać o wyłączaniu światła, komputera, o oszczędzaniu wody przy gotowaniu, zmywaniu czy zakręcaniu kranu itp.
 
                Mamy nadzieję, że cykl zajęć przyczyni się do kreowania odpowiedzialnych postaw obywatelskich w zakresie ochrony środowiska oraz zainteresuje młodych ludzi procesami zachodzącymi we współczesnej Europie.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: