Archiwum wydarzeń 2010

Spotkanie DKK - Ewa Nowak: "Bardzo biała wrona"

23-07-2010

W piękne, gorące przedpołudnie 23 lipca 2010 r. nastolatki z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się w Oddziale Dla Dzieci i Młodzieży WiMBP, aby w zaprzyjaźnionym gronie podzielić się opinią i wrażeniami po przeczytaniu powieści Ewy Nowak Bardzo biała wrona.

Wakacje to doskonały czas na czytanie książek, które dostarczą nam rozrywki, emocji i przede wszystkim zapewnią przyjemny odpoczynek. Bardzo biała wrona Ewy Nowak – pedagoga i terapeuty, jest jak najbardziej dobrą lekturą na wakacje i nie tylko. To powieść pełna uczuć, opisująca związek dwojga młodych ludzi, gdzie zamiast wielkiej romantycznej miłości pojawia się przemoc, smutek i rozczarowanie. Autorka pokazuje problemy, z którymi borykają się młodzi ludzie w poszukiwaniu prawdziwej miłości. Zawsze aktualne tematy podejmowane przez pisarkę nawiązują do wartości takich jak uczciwość, miłość, szczerość wobec siebie i szacunek dla drugiego człowieka.

Książki Ewy Nowak są naturalne, bardzo współczesne, prawdziwe i wciągają fabułą, dlatego nastolatki z DKK sięgają po nie z przyjemnością. Zachwyciły je również wcześniejsze powieści: Wszystko, tylko nie mięta, Diupa, Krzywe 10, Lawenda na chodakach, Drugi, Ogon kici, Michał Jakiśtam, Kiedyś na pewno i Rezerwat niebieskich ptaków i wiele innych. Uznały, że autorka w zrozumiały sposób, bez zbytniego moralizatorstwa podpowiada jak sobie radzić w dobrych i złych chwilach, a Bardzo biała wrona pokazuje na czym polega prawdziwa przyjaźń, czy trudna miłość.

Nastolatki z DKK zachęcając do lektury powieści Ewy Nowak, tym bardziej, że szkolna przerwa lub urlop to dobra okazja, aby nadrobić zaległości w czytaniu zaznaczyły:

• „Czytałam wszystkie poprzednie książki Ewy Nowak. Moim zdaniem „Bardzo biała wrona” była najlepsza. Porusza ważne, ale rzadko wspominane problemy: toksyczny związek pary nastolatków i adopcję. Niestety zakończenie rozczarowało mnie, było zbyt otwarte.” (Aneta)
  • „Powieść ukazuje wiele problemów młodych ludzi, przedstawionych prostym, dostępnym dla nie wprawionych czytelników językiem. Czyta się łatwo i przyjemnie, polecam na wakacje. Jak dla mnie jednak bohaterowie mają mało złożoną osobowość-dobrą, albo złą..” (Kasia)
  • „Sposób ujęcia problemów, które ukazuje powieść sprawia, że nie są dla mnie do końca realne, ale to właściwie jedna z głównych zalet twórczości Ewy Nowak. Interesujący temat.” (Dominika)
  • „Ewa Nowak jak zwykle porusza ważne problemy młodych ludzi, które niby nas nie dotyczą. Jak się jednak zastanowiłam nad relacjami międzyludzkimi, które mnie otaczają dostrzegłam, że różnego rodzaju dominacje psychologiczne zdarzają się często” (Marzena)
  • „Każda dziewczyna, która marzy o prawdziwej miłości powinna ją przeczytać, aby uniknąć przemocy emocjonalnej i wiedzieć kiedy należy powiedzieć stop.” (Paulina)
  • „Autorka wykreowała wyraziste postaci, a ich perypetie prowadzą do sedna problemu – do przemocy psychicznej. Podobała mi się” (Magda)
  • „Po lekturze tej powieści wiemy, czego należy się w związku wystrzegać. To prawie jak poradnik -jak stworzyć zdrowy związek.” (Klaudia)

Kolejne wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 27 sierpnia 2010 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, a rozmawiać będziemy o powieści Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk Wystarczy, że jesteś.