Archiwum wydarzeń 2010

EURO 2012 w malarstwie dzieci i młodzieży - międzynarodowa wystawa prac plastycznych

19-08-2010

W dniach od 13 do 15 sierpnia 2010 r. Rzeszowianie mogli cieszyć się bogactwem ludowej kultury ukraińskiej w ramach cyklu wydarzeń artystycznych "Barwy Ukrainy". Podczas muzycznego festiwalu można było wysłuchać licznych koncertów w wykonaniu polskich i ukraińskich artystów. Na specjalnie przygotowanym telebimie można było obejrzeć filmy produkcji naszych wschodnich sąsiadów, a także przygotowane na tę okazję spektakle teatralne Teatru Maska oraz Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Natomiast Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie z przyjemnością włączyła się w przygotowania wystaw artystycznych towarzyszących obchodom Dni Ukrainy w Rzeszowie zorganizowanych przy udziale Wydziału Kultury i Informacji Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie.

W dniach od 1 do 31 sierpnia 2010 r. w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP prezentowana jest wystawa malarstwa ukraińskiej artystki Ally Shkury "Otwórz ten świat dla siebie". Natomiast Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP prezentuje międzynarodową wystawę prac plastycznych „EURO 2012 w malarstwie dzieci i młodzieży", którą zorganizowała Galeria dla Dzieci i Młodzieży „Kreska”, Stowarzyszenie „Liberatis” w Skierniewicach oraz Centrum Kultury i Informacji Ambasady Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej.

Rozstrzygnięcie konkursu w którym wzięli udział m.in. uczniowie Dziecięcej Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie miało miejsce 10 czerwca 2009 r. w Ambasadzie Ukrainy w RP. Wernisażowi towarzyszyło wręczenie nagród ufundowanych przez marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Pana Grzegorza Lato, a także Prezydenta miasta Skierniewice Pana Leszka Trębskiego. Nad konkursem patronat objął Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w RP Pan Olexandr Motyk.

Głównym celem przedstawianej ekspozycji jest przybliżenie młodemu pokoleniu tematu Euro 2012, zaangażowanie go w ten proces oraz zainteresowanie odbiorców możliwościami rozwijania szeroko pojętej współpracy Polski i Ukrainy w zakresie wspólnych działań związanych z organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012.

Wystawę „EURO 2012 w malarstwie dzieci i młodzieży” można oglądać w dniach 13 sierpnia – 30 września 2010 r. w Miningalerii Sztuki Dziecka i Dla Dziecka w Oddziale Dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie w godzinach otwarcia biblioteki.

Serdecznie zapraszamy!!!