Archiwum wydarzeń 2010

Wędrujące dobranocki - lekcja muzealna

25-11-2010

Młodzi czytelnicy ze Szkoły Podstawowej Nr 3, w dniu 24 listopada 2010 r. mieli okazję spotkać się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie z ulubieńcami zamieszkującymi na stałe w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Bibliotekę odwiedziła również liczna grupa bibliotekarzy z województwa podkarpackiego i lubelskiego oraz z Planety 11 w Olsztynie, aby wziąć udział w spotkaniu z bohaterami dobranocek.

Zabawy edukacyjne o bajkowych postaciach znanych zarówno z bajek, jak i z dobranocek, będących ozdobą muzealnej kolekcji przeprowadziła pani Katarzyna Lubas z Muzeum Dobranocek. Pani Katarzyna jako Wróżka Muzealii zadbała o wiele atrakcji oraz o wspaniałą bajkową atmosferę podczas zajęć.

Spotkanie jest inauguracją nowego cyklu zajęć dla dzieci, zatytułowanego Wędrujące Dobranocki, podczas których można będzie poznawać niezwykłe, zabawne i najczęściej sympatyczne postaci z dobranocek oraz tych zamieszkujących biblioteczne półki.

Wróżka Muzealia przedstawiła uczestnikom spotkania swoich przyjaciół stanowiących ozdobę kolekcji, a także opowiedziała historię sympatycznego stworka imieniem Kiwaczek – bohatera radzieckiej dobranocki, który jak się okazało potrafi pięknie śpiewać. W nagrodę za grzeczne zachowanie zatańczył Krecik, pobeczał Koziołek Matołek, pomruczał Filemon, a Wilk pogroził ku przestrodze.

Dzięki prezentacji multimedialnej oraz oryginalnym foliom z kadrami filmu dla dzieci Reksio  młodsi i starsi goście dowiedzieli się jak wygląda proces animacji filmu oraz jakie są rodzaje animacji. Mogli również obejrzeć zabytkowe już projektory oraz tematyczną wystawkę.

Natomiast słuchając opowiadania o Reksiu na wsi dzieci z wielkim entuzjazmem naśladowały odgłosy zwierząt występujących w bajce. Duża sympatia, jaką obdarzana jest bajkową postać sympatycznego pieska sprawiła, że zarówno dzieci jak i obecni na spotkaniu goście z uśmiechem na twarzy obejrzeli projekcję przeźroczy

Reksio i Kura

. Na zakończenie spotkania Wróżka Muzealia serdecznie zaprosiła wszystkich do zwiedzania Muzeum Dobranocek oraz do poznawania przygód literackich bohaterów.