Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849400 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Wspólna waluta Unii Europejskiej – spotkanie Klubu Europejczyka

14-12-2010

Tematy poruszane na spotkaniach młodych europejczyków są bardzo różne, czasami traktowane z powagą, a niekiedy bardziej na wesoło. Rozmowa o wspólnej walucie krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej wzbudził w uczestnikach dyskusji wiele emocji, prawdopodobnie, dlatego, że pieniądze są bardzo ważne, by móc realizować życiowe plany.


Prowadząca spotkanie Wspólna waluta Unii Europejskiej, w dniu 9 grudnia 2010. r. pani Ewa Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej jak zwykle w interesujący sposób wprowadziła liczne grono szóstoklasistów ze szkoły Podstawowej Nr 3 w temat, opowiedziała o strefie euro. Tytułem wstępu wyjaśniła skąd wziął się pomysł tworzenia wspólnej waluty, jak powstało euro, dlaczego euro zapewnia stabilność gospodarczą, jak wiąże się wartość monet z tożsamością kulturowa poszczególnych krajów.


Wprowadzone w 1999 r. euro zostało przyjęte w 11 krajach, w 2001 r. do tej grupy państw pionierskich dołączyła Grecja, a w 2007 r. Słowenia, w 2008 r. Cypr i Malta, a w 2009 r. Słowacja. Pozostałe kraje członkowskie mają możliwość wyboru według klauzuli „opt-out” (mogą przystąpić, lub nie).


Charakterystyczne dla waluty euro jest to, że banknoty maja jednakowy wygląd, natomiast monety mają wspólne awersy i zróżnicowane rewersy. Dzięki pani Ewie Nowak klubowicze już wiedzą, jakie symbole charakteryzują rewersy poszczególnych krajów i tak np. w Niemczech na rewersie znajduje się m. In. orzeł, Brama Brandenburska, w Belgii wizerunek Alberta II, w Irlandii harfa celtycka, w Grecji mozaika spartańska, motyw sowy, portrety polityków. Natomiast w Hiszpanii występują różne wzory z osobistościami, we Francji rewers przedstawia drzewo symbolizujące życie, ciągłość i wzrost, we Włoszech portret Dantego oraz człowieka wituruwiańskiego, który przedstawia idealne proporcje ludzkiego ciała, na Cyprze bożek w kształcie krzyża, w Luksemburgu na rewersie występuje książę Henryk, na Malcie symbol Suwerennego Zakonu kawalerów Maltańskich, w Holandii królowa Beatrix, w Austrii pacyfistka Berthy von Suttner i Wolfgang Amadeusz Mozart, w Portugalii zamki i tarcze herbowe, w Słowenii poeta France Preseren w Słowacji podwójny krzyż na trój wzgórzu, zamek w Bratysławie oraz godło.


Dzięki możliwości zorganizowania spotkania w sali audiowizualnej WiMBP przy ul. Sokoła 13, za pomocą znajdującego się tam ekranu i sprzętu elektronicznego nastolatkowie mogli również zaprezentować ciekawostki związane z tematem poprzedniego spotkania dotyczącym Krajów Nadbałtyckich. Prezentacje rozpoczął Krzysztof Mikołajczyk, przedstawiciel pierwszej drużyny, który przedstawił fragment filmu „Gang Olsena” będącego rozpoznawalnym znakiem Danii, następnie omówił również charakterystyczne zabytki Łotwy, Estonii. Kolejne zespoły zwróciły uwagę na charakterystyczne dla Danii klocki „Lego”, Wikingów, na największe na świecie kratery w Tartu, na zbliżający w Szwedzi dzień Św. Łucji, na wybitnego wynalazcę z tego kraju – Nobla oraz, co ważne w okresie przed świątecznym na możliwość kontaktowania się z Wioską Św. Mikołaja w Rovaniemi do której można pisać listy (z prośbami o wymarzone podarki) na adres Santa Claus Main Post.

 

Kolejne spotkanie Klubu Europejczyka zaplanowane zostało na 3 marca 2011 r. dotyczyć będzie niezmiernie ważnej kwestii, jaką jest możliwość pomagania innym poprzez odpowiednie instytucje, do tego powołane, poprzez wolontariat.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: