Archiwum wydarzeń 2010

Słowa dźwiękiem malowane – warsztaty dziennikarskie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

20-12-2010

W czasach komputerów i Internetu, mody na prowadzenie blogów, każdy może pisać, odtwarzać i publikować swoją twórczość, lecz w jakim stylu, czy przyciągniemy do naszej twórczości zainteresowanych ?Zależy to tylko od nas, od naszego warsztatu, interpretacji, repertuaru podjętych tematów.

17 grudnia 2010 r. zaprosiliśmy do Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 działających w szkolnym Kole Dziennikarskim na spotkanie z panią Agnieszką Radochońską – dziennikarką Radia Via, by właśnie uświadomić młodym ludziom jak wiele czynników składa się na profesjonalną pracę dziennikarza.

Pani Agnieszka rozpoczęła warsztaty od zapoznania młodzieży z głównymi zagadnieniami i problemami dziennikarstwa radiowego, opowiedziała o walorach oraz negatywnych stronach zawodu oraz o pracy w radiu. Mówiła o cechach, jakimi powinien charakteryzować się dobry dziennikarz, inspirowała do aktywności twórczej, pracy nad sobą, krytycznego myślenia i obiektywności.

W praktycznej części zajęć Pani Agnieszka na przykładzie materiałów zebranych wcześniejszego dnia (o oficjalnym otwarciu stoku narciarskiego w Przemyślu oraz akcji charytatywnej na Uniwersytecie Rzeszowskim) przedstawiła jak tworzy się informację radiową, na którą składają się trzy główne elementy: główna część informacji, podprowadzenie jej pod dźwięk oraz informacja końcowa.

Dziennikarka zwracała szczególna uwagę na poprawne sformułowanie wypowiedzi tak, aby zainteresować i przekazać jak najwięcej treści, używając jasnego, zwięzłego i rzeczowego języka, nie tylko przy wypowiedzi radiowej, ale i przy zamieszczaniu takiej informacji na stronie internetowej.

Uczestnicy warsztatów szczególnie zaangażowali się w zadanie przeprowadzenia wywiadu z gwiazdą. Pod czujnym okiem specjalisty zadawali pytania Smokowi Novusiowi, Baśniowej Wróżce oraz Pani Mikołajowej, by następnie dokonać „obróbki” dźwięku przy użyciu programu komputerowego. Uczestnicy zajęć zdążyli się przekonać, że interesujący ludzie nie zawsze są przyjemnymi rozmówcami, dlatego zawsze trzeba się gruntownie przygotować do wywiadu.

Młodzież biorąca udział w zajęciach uświadomiła sobie, że z zawodem dziennikarza wiąże się prestiż, możliwość poznania wielu ciekawych osób, udziału w ważnych i ciekawych wydarzeniach, to również ciężka i żmudna praca, ponieważ reporter nawet, gdy nie pracuje zawsze musi być na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami kulturalnymi, społecznymi czy politycznymi.