Archiwum wydarzeń 2011

Tydzień Kultury Ukraińskiej – spotkania młodych europejczyków w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

15-03-2011

Zorganizowany w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP Tydzień Kultury Ukraińskiej po patronatem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie w dniach od 7 do 11 marca 2011 r. i obfitował w liczne spotkania dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 z gośćmi z Ukrainy, studentkami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania Yuliyą Honcharuk i Nataliią Sokolovą należących do Koła Naukowego Forum Inicjatyw Europejskich. W spotkaniach aktywnie wzięli również udział koledzy i koleżanki Yuliyi i Natalii: Alicja Vozniak, Tamara Kachuri, Vladyslav Opleta, Anastasiya Yarynich, Iryna Beha, Lesya Melnyk pochodzący z Ukrainy a studiujący w Polsce oraz Pani Ewa Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej.

W ostatnim, piątkowym spotkaniu w Tygodniu Kultury Ukraińskiej mieliśmy przyjemność gościć również panią Ewelinę Bryczek – Kierownik Biura Konsula Honorowego Ukrainy w Rzeszowie, która bardzo szybko nawiązała świetny kontakt z małymi gośćmi, którym opowiedziała o pracy dyplomaty i w języku ukraińskim przeczytała wiersz „Lokomotywa”, „Wesele żab”  oraz bajkę „Badiaka maniaka”. Wielką falę wesołości wywołały wierszyki łamiące języki czytane także w języku naszych sąsiadów.

Jak staropolski obyczaj nakazuje pani Renata Dziepak – kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży powitała gości z Ukrainy chlebem i solą. Prowadzący rozpoczynali spotkania od prezentacji multimedialnej pokazującej historyczną i współczesną Ukrainę, jako piękny kraj: słońca, bólu, miłości i marzeń, z bardzo ciekawą przeszłością. Posiłkując się zdjęciami opowiadali o godle, fladze, stolicy, walucie, położeniu geograficznym, legendzie powstania Kijowa, historii o Kozakach, tradycyjnych potrawach, strojach ludowych i przepięknych haftach, różniących się kolorem i motywem w poszczególnych regionach kraju.

Nataliia i Yuliya przedstawiły także twórczość ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki – malarza, pisarz, poety i kobziarza, gdyż w 2011 r. przypada 150. rocznica jego śmierci.

Młodzi goście mieli okazję zapoznać się także z podstawami ukraińskiego alfabetu i z pomocą prowadzących napisać swoje imię. Naszym małym gościom bardzo spodobało się również wspólne śpiewanie po ukraińsku o „Dziewczynie wiosna”, a także bajka o koloboku, który uciekł z pieca gospodyni i został zjedzony przez podstępnego lisa. Panie prowadzące na prośbę dzieciaków zaprezentowały również taniec narodowy, a w podziękowaniu dzieci śpiewały polskie piosenki m.in. „Gamy znamy”, „Piosenkę maszynisty”.

Na zakończenie spotkań dzieci brały udział w mini konkursie wiedzy o Ukrainie, wówczas mogły pochwalić się zdobytymi podczas zajęć wiadomościami, a za utrwalone wiadomości otrzymywały atrakcyjne nagrody.

Nasi goście z Ukrainy pożegnali się z nami poczęstunkiem, tradycyjnym ukraińskim daniem nieobecnym na polskich stołach: kanapkami z salo i szczypiorkiem, które bardzo posmakowały dzieciakom.

Na zakończenie niezwykle interesujących zajęć kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży – pani Renata Dziepak w imieniu Dyrekcji WiMBP w Rzeszowie wręczyła listy gratulacyjne dla pań Yuliyi Honcharuk i Natalii Sokolovej, dziękując za współpracę i pokazywanie nam bogactwa kultury ukraińskiej oraz życząc sukcesów w karierze i życiu osobistym.