Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie autorskie z BARBARĄ CIWONIUK - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

20-10-2011

„Świat w perspektywie…nastu lat” – spotkanie autorskie z Barbarą Ciwoniuk

Jesień kojarzy  się nam z różnobarwnymi koronami drzew i krzewów spadającymi liśćmi  i soczystymi owocami, a także długimi, przyjemnymi wieczorami, kiedy możemy zatopić się w ciekawej książce.

O interesującej literaturze, także na dłuuugie jesienne wieczory opowiadała pani Barbara Ciwoniuk podczas spotkania autorskiego 18 października 2011 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie.

Autorka książek dla młodzieży porusza trudne, najczęściej przemilczane tematy jak homofonia, alkoholizm w rodzinie, rozwód rodziców, choroba bliskich, konflikty międzypokoleniowe czy inne problemy młodych ludzi, z którymi borykają się na codzień. Powieść „Igor" została nominowana przez Polską Sekcję IBBY do programu Outstanding Books for Young People with Disabilities 2007. Natomiast książka  „Ania" otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY.

Spotkanie autorskie z Barbarą Ciwoniuk odbyło się w ramach programu literackiego British Council Faces&Places – New British Writing oraz Instytutu Książki pod hasłem „Światw perspektywie …nastu lat”.

Nasz gość został serdecznie powitany gromkimi brawami przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 12, Nr 3, II LO w Rzeszowie oraz sympatyków twórczości pisarki, należących do Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Autorka opowiedziała o początkach swojej kariery pisarskiej, inspiracjach literackich oraz pierwowzorach postaci, które kreuje w swoich powieściach. Dla ilustracji swoich słów pani Ciwoniuk czytała fragmenty swoich książek, które zachęcają do przeczytania całości.

Widownia zgromadzona w naszej Minigalerii była pod wrażeniem osobowości pisarki i z wielką uwagą słuchała opowieści o jej przygodzie z literaturą. Pani Ciwoniuk przekazała młodzieży wiele ciekawostek odnośnie przygotowań, które towarzyszą powstawaniu powieści oraz współpracy z wydawnictwami.

Autorka gorąco namawiała młodzież do czytania książek, używając w tym celu plakatu Anastazji Gorbunovej „Czytanie nie jest niebezpieczne. Nieczytanie jest”.

Na zakończenie sympatycznego spotkania młodzież ustawiła się w kolejce po autografy.