Archiwum wydarzeń 2012

24-02-2012

BOHATEROWIE Z NASZYCH ULUBIONYCH BAJEK – inscenizacje teatralne
w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Bohaterowie naszych ulubionych bajek zachęcają najmłodszych Czytelników do przeżywania wspaniałych przygód, pokazują różnice między dobrem i złem, pomagają zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość i ludzi. Autorzy bajek, baśni i opowiadań dbają by przekaz był barwny, piękny i obrazowy.  Przekaz ten postanowili dla nas wzbogacić młodzi, utalentowani aktorzy ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rzeszowie: Kajetan Korszeń, Klaudia Rożek oraz Diana Kluz pod opieką pani Małgorzaty Wilczak. Baśń Charles'a Perraulta „Czerwony Kapturek”, opowiadania o Mikołajku autorstwa René Goscinny'ego, a także Pippi Langstrumpf Astrid Lindgren stały się inspiracją dla rozwijania pasji i zainteresowań teatralnych.

W dniu 23 lutego 2012 r. do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie zaprosiliśmy również uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie do obejrzenia inscenizacji teatralnych w bardzo humorystycznym wydaniu. Przygotowane przedstawienie miało formę teatru jednego aktora, dlatego widownia była pod ogromnym wrażeniem wysokiego poziomu wykonania odgrywanych ról. Jako pierwszy na scenie pojawił się Czerwony Kapturek: „mama upiekła słodki placuszek, dodała butelczynę soku, garnuszek masła i wysłała do babci, przestrzegała żebym nigdzie nie szła. Miło, słońce… o kogoś słyszę.”

Następnie wystąpił Mikołajek, który ma wielu przyjaciół, mnóstwo energii do zabawy oraz niezliczone pokłady pomysłów. Tym razem pisał list do Św. Mikołaja:
„A więc dla siebie o nic Cię nie proszę. Co do moich rodziców to by było fajnie, żebyś dał im taki samochodzik, do którego mógłbym sobie wsiadać i który sam jeździ… Dla naszej pani, która jest taka ładna i dobra, kiedy się za bardzo nie wygłupiamy, chciałbym poznać rozwiązania wszystkich zadań z arytmetyki na cały rok. Wiem, że bardzo nie lubi stawiać nam złych stopni.” Jako ostatnia zaprezentowała się Pippi, która postanowiła chodzić do szkoły, po to, aby mieć ferie, lecz podczas lekcji rachunków zapytana o tabliczkę mnożenia odpowiedziała: „jeśli Pani nie wie, ile jest 7x5, to ja rezygnuje z takiej szkoły!”.

Wybrane fragmenty bardzo rozbawiły dzieci i na pewno zachęciły do sięgnięcia po ich pełną wersję. Widownia włączyła się do zabawy i odpowiadała na pytania dotyczące twórców przedstawianych dzieł, przyjaciół głównych bohaterów i ich najzabawniejszych i najciekawszych przygód.

Spośród widowni zostało powołane wysoko wyspecjalizowane Jury, które oceniało wypowiedzi swoich kolegów dotyczące ich ulubionych postaci bajkowych, wśród których pojawili się: Pszczółka Maja, Karolcia, Lis Witalis, Kubuś Puchatek, Pippi Langstrumpf czy Koszmarny Karolek. Za zaangażowanie i aktywny udział w spotkaniu wszystkie dzieci otrzymały drobne nagrody.