Archiwum wydarzeń 2014

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI. „Białe zęby” Zadie Smith w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

10-04-2014

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI.
„Białe zęby” Zadie Smith – Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Na drugim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, rozmawialiśmy o bohaterach książki Zadie Smith „Białe zęby”. Powieść napisana przez autorkę, gdy miała zaledwie 25 lat, jest nie tylko pełna epickiego rozmachu, ale i barwnie odzwierciedla życie emigrantów w „londyńskich realiach”. Poznajemy Archiego, czterdziestosiedmioletniego Anglika, życiowego nieudacznika, który wszelkie decyzje podejmuje, rzucając monetą, młodą Jamajkę Clarę Bowden, córkę świadków Jehowy, która na skutek nieoczekiwanych zdarzeń zostaje żoną Archiego oraz przybyłego z Bangladeszu blisko pięćdziesięcioletniego Samada, który walcząc z własnymi słabościami, za wszelką cenę stara się zachować religijną tożsamość, a także ich przyjaciół i dzieci. Autorka, która sama jest córką emigrantów z Jamajki, podejmuje temat tolerancji, asymilacji i tożsamości kulturowej, w sposób dojrzały i mądry, a miejscami nawet i groteskowy. Nie umniejsza to jednak wagi przedstawianych problemów, a wręcz dodaje im prawdziwości i charakteru. Bohaterowie, których opisuje Zadie Smith stanowią galerię niezwykłych i bardzo prawdziwych postaci. Ich codzienne zmagania i problemy bliskie są nie tylko emigrantom szukającym własnej tożsamości, ale też każdemu zwykłem człowiekowi. W powieści, jak w życiu, znajdujemy poważne rozterki bohaterów, nieporozumienia i małżeńskie sprzeczki, konflikty międzypokoleniowe, poszukiwanie autorytetów i młodzieńczy bunt, czy w końcu religijny fanatyzm oraz potrzebę przynależności, a wszystko to napisane swobodnym i pełnym ironii językiem. Zapewne dlatego lektura „Białych zębów” zmusza nas do refleksji na temat nas samych i naszych korzeni, a także niejako do dokonania retrospekcji naszego własnego życia. Na spotkaniu rozmawiałyśmy o trudnej sytuacji emigrantów, ich problemach, życiowych rozterkach oraz o realiach londyńskiej szkoły, mentalności charakterystycznej dla multikulturowego Londynu i portretach postaci jakie odmalowała w swej powieści autorka.

oprac. Agnieszka Dworak

Opinie Klubowiczek:

Książka jest świetna. Zadie Smith niezwykle ciekawie i obiektywnie opisuje życie codzienne rodzin emigrantów.

Weronika

Jest to powieść o losach trzech rodzin, mieszkających w Londynie. Na treść składają się cztery części, z których każda przedstawia swój punkt widzenia. W gruncie rzeczy dotyczy ona tolerancji, poglądów społecznych oraz wzajemnych relacji. Jest to opowieść miejscami zabawna, jednak bardzo pouczająca. Można z niej wyczytać, że istotnie „nadzieja umiera ostatnia”, a człowiek nigdy nie jest skreślony do końca, tylko nie zawsze ma ochotę i siłę walczyć z ponurym i surowym światem. Natomiast przyjacielem może być każdy, bez względu na wiek, płeć, rasę itp., ważne jest, by naprawdę chciał nim być. Polecam i czekam na kolejną przygodę z książką.

Sylwia

--------------------------------------------------------------------