Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26851056 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

GALOP '44 Moniki Kowaleczko-Szumowskiej. Spotkanie DKK-u w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

18-12-2014

Galop '44 Moniki Kowaleczko-Szumowskiej.

Spotkanie DKK-u

- Oddział dla Dzieci i Młodzieży

 

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak by to było cofnąć się w czasie i znaleźć się w samym środku ważnych dla naszego kraju wydarzeń historycznych? Czy wzięlibyście udział w walce, wiedząc z podręczników historii, że sprawa, o którą walczycie jest przegrana i nic co zrobicie nie może zmienić biegu wydarzeń? Czy cofnęlibyście się z powrotem wobec przeważającej siły wroga?

 

Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa. Przekonali się o tym bohaterowie książki „Galop ‘44” – Wojtek oraz jego młodszy brat Mikołaj. Chłopcy, nie są specjalnie zainteresowani historią, a jako bracia nie przepadają za sobą. Mikołaj to niezwykle żywotny i ciekawy świata trzynastolatek, który potrzebuje uwagi starszego brata. Siedemnastoletni Wojtek jest zamknięty w sobie, spędza czas z książką i muzyką, a młodszy brat jest dla niego irytujący, więc go odtrąca. Wszelkie wysiłki rodziców, aby pogodzić braci spełzają na niczym. Kiedy jednak Mikołaj odkrywa w Muzeum Powstania Warszawskiego przejście, prowadzące prosto w wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego, Wojtek wyrusza w przeszłość, aby wydostać Mikołaja z powrotem. Wojtkowi nie łatwo jest odnaleźć się wśród powstańców. Z początku ucieka przerażony, jednakże czuje, że musi wrócić i stawić czoło swoim lękom, a z czasem jego obojętność znika i chłopak angażuje się w walkę, zdając sobie sprawę z tego, że powstanie upadnie i on nie może tego zmienić. Patrząc na powstańców i ich dramatyczne zmagania z wrogiem, śmiercią i głodem, Wojtek pojmuje, iż walka o przetrwanie to nie wszystko, powstanie ma zdecydowanie szerszy wydźwięk. Chłopak walczy wraz powstańcami, kopie tunele, dostarcza amunicję, jest łącznikiem. Oddanie sprawie całkowicie odmienia bohatera wewnętrznie. Stając w obliczu śmierci oraz niepewności jutra, chłopak poznaje nowe wartości, zaczyna doceniać to, czego wcześniej nie chciał nawet dostrzec. Poznaje czym jest prawdziwa przyjaźń, męstwo, zaufanie oraz miłość. Podobnie Mikołaj, który zawsze traktował życie bardzo lekko, dostrzega, co znaczy poświęcenie i braterstwo broni oraz walka o wolność. Obaj chłopcy zawierają przyjaźnie z powstańcami, a Wojtek spotyka pierwszą miłość. Obaj mając świadomość nieuchronnej klęski powstania, dają z siebie wszystko, aby pomóc w tej dramatycznej walce. Widzą zmagania swoich przyjaciół, codziennie ocierają się o śmierć, jednak czują, że nie mogą opuścić walczących. Uczestnictwo w powstaniu sprawia, że bracia poznają smak zwycięstwa i gorycz porażki. To wszystko przewartościowuje ich całe dotychczasowe życie oraz zacieśnia braterskie więzi.

 

Autorka wiernie oddała klimat powstania, trudne warunki, w jakich znajdowali się walczący, pracę łączników, sanitariuszek, budowę przekopów przez aleje, ataki na niemieckie posterunki, przeprawy kanałami czy alianckie zrzuty. Czytelnik czytając książkę czuje wszystko to, co przeżywali powstańcy: głód, strach, cierpienie i ciągłą bliskość śmierci. Postacie wykreowane w powieści były inspirowane prawdziwymi życiorysami i losami, dzięki czemu jeszcze bardziej przeżywamy – wraz z Wojtkiem i Mikołajem dramatyzm sytuacji, w jakiej znajdowali się powstańcy. Ludzie, których spotykają chłopcy stają się bliscy również i nam, ponieważ są na wskroś prawdziwi. Ich poświęcenie, wielkie męstwo oraz wręcz ślepa wiara w zwycięstwo popycha ich ku śmierci. Jednakże przedstawione w powieści losy każdego z powstańców zapadają głęboko w pamięci czytelnika. Patrząc na heroiczne czyny bohaterów książki, zastanawiamy się czy dzisiaj bylibyśmy zdolni do podobnego poświęcenia?

 

Podczas spotkania Klubowicze rozmawiali o tym, jak potrzeby i sposób postrzegania świata współczesnego nastolatka różnią się od postawy jego rówieśników sprzed siedemdziesięciu lat. O tym jak różnie postrzegane były koleżeństwo, przyjaźń, braterstwo, uczciwość oraz o wartościach, które kiedyś były istotne dla naszych rówieśników, a obecnie powoli odchodzą w zapomnienie.  Mówiliśmy także tym, co jest naprawdę w życiu ważne i co dzisiaj oznacza dla nas patriotyzm.

 

oprac. Agnieszka Dworak

 

Oto opinie Klubowiczów:

 

Książka pełna jest realnych i pełnokrwistych postaci, co czyni jej fabułę bardzo ciekawą i oryginalną. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki autorka ujęła temat przyjaźni, miłości i odpowiedzialności. Z całą pewnością polecam ją innym.

 

Natalia

 

„Galop’ 44” to wspaniała opowieść o dwóch światach, o przyjaźni, miłości, odpowiedzialności oraz o patriotyzmie, jedności w działaniu i tolerancji. Bohaterami są dwaj bracia, którzy na co dzień nie mogą się porozumieć, jakby żyli w dwóch różnych światach. Dopiero podróż w czasie i wspólna walka w Powstaniu Warszawskim zmienia podejście chłopców do życia i do siebie na wzajem. Zawłaszcza Wojtek otwiera się na innych ludzi i ich potrzeby, nareszcie zaczyna dostrzegać wartości, które są w życiu najważniejsze. Braterska więź okazuje się być najsilniejsza.

 

Sylwia

 _______________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: