Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26848749 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

POSTAW ZNAK RÓWNOŚCI. Tydzień Edukacji Globalnej w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

18-11-2015

Postaw znak równości –

Tydzień Edukacji Globalnej, czyli podsumowanie warsztatów z edukacji globalnej –

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

 

Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej odbywał się w Polsce pod hasłem „Równość – od słów do czynów”. Oddział dla Dzieci i Młodzieży również włączył się w akcję, realizując cykl warsztatów „Postaw znak równości”. W zajęciach z edukacji globalnej wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie. W trakcie cyklu spotkań poznawali współzależności między globalną Północą, a globalnym Południem, pracując z mapą. Aby przekonać się jak żyją ludzie w innych częściach świata, mieli za zadanie „wejść w rolę” (np. dziecka, mieszkającego w Afryce; robotnika, pracującego w kopalni czy uczennicy angielskiej szkoły). Ćwiczenie nie tylko pozwoliło na uświadomienie uczestnikom, że istnieje wiele nierówności i nie wszyscy ludzie mają równe szanse na rozwój i godne życie, ale i wzbudziło refleksję na temat naszych empatycznych postaw. Poruszono również problematykę Celów Zrównoważonego Rozwoju, których głównym zadaniem jest szerzenie równości w różnych dziedzinach życia.

 

Podczas kolejnej części warsztatów dzieci poznawały jak konsumpcjonizm wpływa na życie każdego z nas, a nasze codzienne wybory mają swoje konsekwencje dla ludzi z całego świata. Dowiedziały się jak kosztowne jest wyprodukowanie jeansów, jaką drogę pokonują zanim trafią do konsumenta oraz jak wygląda produkcja ubrań i w jakich warunkach się ona odbywa. Świadoma konsumpcja to również działania, które mają na celu ponowne wykorzystanie odpadów oraz zmniejszenie ich ilości. Poprzez zabawę i kreatywne ćwiczenia dzieci miały możliwość nauczyć się, jak ważne na co dzień jest stosowanie zasady 3xR, czyli – Reduce, Reuse, Recycle (Redukuj, Używaj ponownie, Odzyskuj).

 

Ostatnim etapem projektu „Postaw znak równości” była dyskusja na temat współczesnej ekologii. O faktach, zagrożeniach przyrody i liczbach w ekologii, mówiły reprezentantki Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych, funkcjonującego w strukturze Urzędu Statystycznego w Rzeszowie – Angelika Koprowicz i Monika Homa. Podsumowaniem warsztatów było stworzenie przez uczniów, na torbie ekologicznej, przesłania, obrazu, grafiki, nawiązujących do hasła równości oraz wiedzy zdobytej podczas zajęć. Uczestnicy zaprojektowali swoje rysunki, a następnie przy pomocy farb akrylowych przenieśli swoje pomysły na materiał. Powstały oryginalne, barwne torby ekologiczne, promujące równość oraz działania związane z edukacją globalną.

 

Marcelina Janisz

 _________________________________________________________________________________________________

Informacja o warsztatach z edukacji globalnej pojawiła się również na antenie Polskiego Radia Rzeszów. Iwona Piętak – dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, przygotowała audycję z zajęć „Postaw znak równości” w bibliotece:

http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/41867/warsztaty-nt-problemow-globalnych-dla-dzieci

 

Projekt „Postaw znak równości” został finansowany przez Fundację Znak w ramach projektu „Globalnie – Lokalnie – Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych współfinansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015”.

__________________________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: