Archiwum wydarzeń 2015

BYŁA SOBIE RAZ DZIEWCZYNKA... Spotkanie DKK dla Młodzieży w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

11-01-2016

BYŁA SOBIE RAZ DZIEWCZYNKA...

„Czerwone jak krew” Simukka Salla oraz „Zasupłana historia” Agnieszki Tyszki –

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Na ostatnim w 2015 r. spotkaniu DKK dyskutowaliśmy o dwóch zupełnie różnych powieściach: kryminalnej „Czerwone jak krew” S. Simukki oraz powieści obyczajowej „Zasupłana historia” A. Tyszki. W obydwóch książkach wykorzystane zostały motywy baśniowe, które coraz częściej pojawiają się w literaturze dla młodzieży i dorosłych. Podczas spotkania znaleźliśmy kilka książek, które na nowo opisują historie popularnych i znanych na całym świecie baśniowych bohaterów, pozwalając nam spojrzeć na baśnie z zupełnie innej perspektywy.

„Czerwone jak Krew” to nietypowy kryminał z wątkami baśniowymi w tle. Autorka zainspirowana baśnią Braci Grimm o Królewnie Śnieżce stworzyła mroczny i lekko niepokojący klimat, który bardzo spodobał się Klubowiczom. Powoli zanurzamy się w przestępczym światku fińskiego miasta Tampere, aby wraz z główną bohaterką – Limikki (Śnieżką) rozwikłać zagadkę morderstwa, popadając po drodze w poważne tarapaty. Sama główna bohaterka jest dość zagadkową postacią. Z pozoru zupełnie zamknięta, wycofana okazuje się być mądrą i sprytną dziewczyną oraz doskonałym detektywem, choć także i ona skrywa kilka tajemnic. Do końca nie znamy przeszłości Lumikki, więc tak naprawdę nie rozumiemy motywów jej postępowania oraz smutku jaki ją trapi. W miarę jak postępuje akcja dowiadujemy się, że w dzieciństwie była prześladowana przez dwie silniejsze koleżanki, co nauczyło ją odpowiedniego maskowania się i uciekania, ale to jeszcze nie wszystko… Tajemnice Lumikki będziemy odkrywać jeszcze w dwóch kolejnych częściach barwnej trylogii. Powieść skłoniła nas do rozmowy na temat przemocy w szkole i sposobów radzenia sobie z nią. Nietypowy klimat książki, morderstwa, krwawe porachunki rosyjskich gangsterów i policji, płatni zabójcy, zdrada i kolejne tajemnice – wszystko to bardzo przypadło do gustu Klubowiczom, którzy już czytają kolejne części przygód Lumikki.

„Zasupłana historia” to pełna emocji i przemyśleń historia Kai, która poszukuje swojego miejsca i celu w życiu. Cała historia rozpoczyna się od rozbitego lustra, a kończy na rozbitej szybie samochodu. Kaja niczym bohater baśni „Królowa śniegu” zostaje wciągnięta w dosyć dziwny ciąg zdarzeń, ale w przeciwieństwie do Kaja opowiada się po stronie dobra i jak prawdziwa dobra wróżka opiekuje się wnuczką sąsiadki, która musiała pójść do szpitala – Marysią. Marysia jest nieszczęśliwa, rodzice zostawili ją u babci, która ledwo wiąże koniec z końcem. Dziewczynka nie ma przyjaciół, a w przedszkolu koleżanki jej dokuczają. Kaja, natomiast jest wrażliwą i uzdolnioną dziewczyną, opowiada Marysi bajki, tak aby móc wytłumaczyć dziewczynce sytuacje i problemy, które ją spotkały. Bajki, które Kaja opowiada, to współczesne wersje baśni, w których dominują pewne siebie i chcące się rozwijać królewny, jest tu też Internet, komórki, centra handlowe, a macochy nie zawsze są takie złe na jakie wyglądają… To właśnie te baśnie doskonale oddają i tłumaczą nasze emocje. Pomagają nie tylko Marysi, ale też i Kai, która dojrzewa, zaczyna dostrzegać to, co w życiu jest ważne. Klubowiczom bardzo spodobała się i ta historia oraz baśnie w nowej odsłonie. Tu również pojawił się wątek przemocy wśród dzieci oraz podejścia nauczycieli do trudnych sytuacji w szkole.

Agnieszka Dworak

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.