Archiwum wydarzeń 2017

Powrót do klasyki kryminału – „Zamknięta trumna” Sophie Hannah w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

01-02-2017

Powrót do klasyki kryminału –

„Zamknięta trumna” Sophie Hannah –

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Sophie Hannah jest brytyjską poetką i powieściopisarką, autorką kryminałów. „Zamknięta trumna” to druga powieść Sophie Hannah z belgijskim detektywem w roli głównej. Autorka podjęła się wskrzeszenia detektywa za zgodą spadkobierców praw autorskich Agathy Christie w 2014 r., pisząc „Inicjały zbrodni”. Fani Herkulesa Poirot wiedzą, iż Królowa Kryminałów uśmierciła swojego ulubionego bohatera w wydanej ponad czterdzieści lat temu „Kurtynie”, ponieważ miała już dość wścibskiego i pewnego siebie Poirota.

Poirot powraca po raz drugi w „Zamkniętej trumnie”, by wraz z młodym inspektorem Scotland Yardu Edwardem Catchpool’em rozwiązać tajemnicę śmierci młodego sekretarza zamożnej damy lady Playford. Ale zacznijmy od początku…

Jest październik tysiąc dziewięćset dwudziestego dziewiątego roku. Ekscentryczna i bogata Irlandka, lady Athelinda Playford zaprasza do swej rezydencji w Lillieoak detektywów Herkulesa Poirot oraz Edwarda Catchpoola. Wśród zaproszonych gości są dorosłe dzieci lady Playford oraz prawnicy Orville Rolfe i Michael Gathercole, jak również osobisty sekretarz gospodyni – nieuleczalnie chory Joseph Scotcher i jego pielęgniarka Sophie Bourlet. Kobieta postanawia zmienić zapis w testamencie i przepisuje cały swój majątek na ciężko chorego Josepha. Lady Playford, jest uznaną autorką serii kryminałów przygodowych dla dzieci i ma świadomość, że jej decyzja może wywołać ogromne zamieszanie wśród członków jej rodziny. Wszystko wskazuje na to, że decyzja podjęta przez lady jest z góry przemyślana i celowa. Okazuje się jednak, że wywołuje ona lawinę zdarzeń, której nawet sama Athelinda się nie spodziewała. Jeszcze tego samego wieczoru w rezydencji dochodzi do morderstwa i jak to w powieściach kryminalnych bywa, wszyscy obecni są podejrzani. Całe szczęście, na miejscu zbrodni znajdują się słynny detektyw Herkules Poirot oraz inspektor Edward Catchpool, którzy natychmiast rozpoczynają śledztwo.

Autorka posłużyła się schematem konstrukcji fabuły, jaki stosowała również Agatha Christie. Narratorem tej historii jest Edward Catchpool. Wszyscy są podejrzani i każdy z obecnych ma motyw, aby zabić. Herkules Poirot prowadzi śledztwo, skupiając się na psychologicznych aspektach sprawy. Na jaw wychodzą zaskakujące fakty z przeszłości podejrzanych oraz ich małostkowość. Intryga kieruje nas od podejrzanego do podejrzanego, zapętla się, by w końcu odkryć prawdę. Czytelnik wraz z detektywami prowadzi śledztwo i odkrywa coraz to bardziej intrygujące sekrety z życia bohaterów. Nie oszukujmy się jednak, ostatnie słowo ma tutaj jak zwykle sam Poirot, którego przenikliwość jest jedyna w swoim rodzaju. Jak zawsze detektyw ujawnia zbrodniarza i jego motywy podczas konfrontacji w gronie wszystkich podejrzanych.

Wraz z młodzieżą spróbowaliśmy przeanalizować motywy postępowania bohaterów powieści. Okazało się, iż nikt z nas nie podejrzewał kto tak naprawdę jest mordercą, mimo że Herkules Poirot dostarczył mnóstwo dowodów wskazujących na tę właśnie osobę. Wszystkim miłośnikom powieści detektywistycznych polecamy książki Sophie Hannah, które stanowią powrót do klasyki kryminałów. Czy jest tak dobra jak Królowa Kryminałów? To już każdy musi ocenić sam.

Agnieszka Dworak

---------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.