Archiwum wydarzeń 2017

Kimberly McCreight "Outliersi" w Dyskusyjnym Klubie Książki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

21-10-2017

Kimberly McCreight "Outliersi" w Dyskusyjnym Klubie Książki
w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Kimberly McCreight
debiutowała powieścią “Zrozumieć Amelię”, za którą była nominowana do nagród: Edgard Award i Alex Award. „Outliersi” to najnowsza na naszym rynku powieść amerykańskiej autorki i pierwsza część trylogii dla młodzieży utrzymanej w formie thrillera.

Wylie, po śmierci matki zamknęła się w sobie, cierpi na lęk napadowy oraz pewien rodzaj agorafobii - nie może wyjść z domu. Wszystko się zmienia, kiedy otrzymuje wiadomość z prośbą o pomoc od swojej przyjaciółki. Pokonuje strach i rusza na ratunek wraz z chłopakiem Cassie, Jasperem. Cassie wysyła tajemniczo brzmiące wskazówki, a dotarcie do niej nie jest takie proste jak by się mogło wydawać. Podróż jest pełna niebezpieczeństw i tajemnic, które praktycznie do samego końca trzymają w niepewności.

Książka wywołała spore zamieszanie wśród Klubowiczów, jedni byli zachwyceni, inni oczekiwali więcej po thrillerze. Z jednej strony zaciekawił nas pomysł, sama fabuła i klimat powieści, z drugiej zniechęcały mało realne zachowania postaci oraz zbyt płytki opis psychiki Wylie. Dla części młodzieży postać głównej bohaterki była niedostatecznie wykreowana, przez co trudno było odebrać właściwie jej zachowania. Dyskutowaliśmy na temat inteligencji emocjonalnej i naszych własnych odczuć, o tym, jaką rolę pełni strach w naszym życiu, czy bardziej boją się dziewczęta czy chłopcy.

Całość czyta się szybko, lecz pozostaje pewien niedosyt. Otwarte zakończenie sugeruje ciąg dalszy i zachęca do sięgnięcia po kolejną część. Na pewno nie brakuje tu dynamiki i akcji, jednakże sama historia jest za bardzo chaotyczna i wydaje się być troszkę niedopracowana. Niemniej jednak, czekamy na kolejną powieść, która być może odkryje przed czytelnikiem więcej i pokaże, o co chodzi w dobrym thrillerze.

Agnieszka Dworak

-----------------------------------------------------------