Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849581 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

03-11-2017

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem
w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży


W październikowe przedpołudnie mali czytelnicy spotkali się z niezwykłym gościem – pisarzem Przemysławem Wechterowiczem, który swoimi książkami zachwyca i zjednuje zarówno barwnymi historiami jak i nieszablonowymi postaciami. Swoje opowieści tworzy dla dzieci ale i dorośli znajdą w nich swoisty humor, niebanalną fabułę i uniwersalne wartości. O popularności jego książek świadczą liczne tłumaczenia, a także wyróżnienia w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i nominacje do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY. Debiutował książką Wielkie marzenia w 2008 roku. Opublikował, m. in. takie tytuły jak: „Mrówka wychodzi za mąż”; „Proszę mnie przytulić”; „Anastazy”; „Być jak tygrys”; „Emma chce grać jazz!”; „Jako czy kura?”; „Każdy kot ma dwa końce”; „Komplementy”; „Królewna z wieży”; „Lukrecja”; „Mama”; „Rybka i słońce”; „Uśmiech dla Żabki”. 


Autor w humorystyczny i żartobliwy sposób opowiadał o byciu pisarzem i tworzeniu książek. Z przymrużeniem oka pokazywał jak przebiega proces tworzenia opowieści. Zaangażował również małych czytelników do aktywnego udziału w spotkaniu. Pojawiły się nietypowe zagadki literackie i zabawne rebusy. Pisarz zaprezentował swoją pierwszą książkę dla dzieci „Wielkie marzenia”, która wyróżnia się dużym formatem, planszowymi ilustracjami autorstwa Marty Ignerskiej. Głównym tematem „Wielkich marzeń” są marzenia nietypowych postaci – m. in.: ognia, studni, komina, bociana, węgorzy czy tasiemca. Uczestnicy spotkania mieli okazję zarówno do podzielenia się własnymi marzeniami jak i pofantazjowania o czym mogą marzyć niezwykli bohaterowie przedstawieni na ilustracjach. Inną książką jaką poznali mali czytelnicy była „Mrówka wychodzi za mąż”, której pomysł zrodził się ze spotkania autora z panią pochodzącą z Japonii. Bohaterka opowieści postanowiła wybrać kandydata na męża. O rękę mrówki starali się różni kawalerowie. Znaleźli się wśród nich m. in.: żółw, słoń, marynarz, goryl a nawet rekin. Mrówka miała jednak bardzo wygórowane i sprecyzowane oczekiwania o czym przekonali się słuchacze, z niecierpliwością wyczekujący na finał opowieści. Pisarz barwnie opowiadał również o książce „W pogoni za życiem”, w której Jętka, stworzenie żyjące tylko jeden dzień, wyrusza w niesamowitą podróż, aby w ciągu 24 godzin doświadczyć jak najwięcej wrażeń i przygód. Towarzyszy jej Mucha, przewodniczka, znająca Nowy Jork od podszewki. Ta niezwykła historia porusza wiele ważnych tematów, a najważniejsze jej przesłanie zawiera się w stwierdzeniu, że trzeba korzystać z życia pełnymi garściami.


Tworzenie tak barwnych i jednocześnie humorystycznych, lekkich historii wymaga użycia wyobraźni. Aby pokazać jak trudne jest to zadanie i z czym musi zmierzyć się pisarz – autor zaproponował dzieciom, aby w kilkuosobowych grupach dokończyli zdania, które znajdą na kartkach. Kiedy już uczestnicy spotkania uporali się z zadaniem pisarz przeczytał historię, którą wspólnie stworzyli. Z różnych fragmentów powstała zabawna i nieprzewidywalna opowieść, pełna nagłych zwrotów akcji.


Na zakończenie niezwykłego, pełnego śmiechu oraz humoru spotkania nasz Gość wpisywał dedykacje do swoich książek. Była to również chwila dla małych czytelników, którzy mogli podzielić się z pisarzem własnymi refleksjami i pomysłami.    


Marcelina Janisz

 

-------------------------------------------------------------------


GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: