Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849214 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

"Replika" – Lauren Oliver i "Dziewczyny w ogniu" - Robin Wasserman - spotkanie DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

29-11-2017

"Replika" – Lauren Oliver  i "Dziewczyny w ogniu" - Robin Wasserman
- spotkanie DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

 

Na listopadowym spotkaniu DKK dla młodzieży  rozmawialiśmy o dwóch zupełnie różnych książkach: „ReplikaLauren Oliver  oraz „Dziewczyny w ogniuRobin Wasserman. Pierwsza z powieści to lekka książka dla młodzieży z gatunku fantastyki, natomiast druga to niezwykle trudna i poważna lektura.

 

„Replika” dzieli się na historię Gemmy oraz na opowieść Liry. Od czytelnika zależy, którą z części przeczyta najpierw. Mamy dwie bohaterki i dwie historie widziane z ich perspektywy, historie, które łączą się w pewnym momencie. Gemma była chorowitym dzieckiem i całe swoje życie spędziła pod kloszem zakazów i ograniczeń. Poznajemy ją gdy ma 16 lat i przez przypadek dowiaduje się, że jej ojciec zamieszany jest w niewyjaśnione sprawy związane z tajemniczym ośrodkiem badawczym Haven, ukrytym przed światem na wyspie na Florydzie. Bieg wydarzeń pcha Gemmę do odkrycia tajemnicy Haven, tym bardziej, że miał tam właśnie miejsce zamach bombowy, w wyniku którego ośrodek został zniszczony….

 

Lira przyszła na świat w klinice Haven i myśli, że nie jest człowiekiem, jest repliką, klonem. Jej życie należy do lekarzy. Nigdy nie miała kontaktu ze światem zewnętrznym i zna go jedynie z opowieści. Jako jedyna nauczyła się czytać i dzięki temu rozumie więcej od innych replik, ale i tak  w wieku 16 lat ma mentalność dziecka i w dodatku zachorowała. Zamach na Haven dokonany przez bliżej nieokreślonych aktywistów otwiera Lirze drogę na wolność….

 

Spotkanie Gemmy i Liry całkowicie wywróci wszystko, w co dotąd wierzyły, i na zawsze odmienia ich życie.

 

Klubowiczom bardziej podobała się część poświęcona Gemmie, ponieważ jest ciekawsza, tajemnicza i trzyma w napięciu. Nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji oraz dylematów moralnych zmuszających do refleksji nad tym, gdzie znajduje się granica, której medycyna przekroczyć nie powinna oraz czym jest człowieczeństwo.

 

„Dziewczyny w ogniu” to historia destrukcyjnej przyjaźni dwóch dziewcząt. Lektura dla osób, które szukają mocnych wrażeń. Wstrząsająca opowieść o buncie, który przeradza się w okrucieństwo, o przyjaźni, która staje się więzieniem, o  tajemnicach, które powinny były zostać wyjawione i o braku samokontroli, która doprowadza do tragedii.

 

W Halloween roku 1991 gwiazdor licealnej drużyny koszykówki z Battle Creek w Pensylwanii, popełnia samobójstwo - zostaje znaleziony w lesie z kulą w głowie i pistoletem w dłoni. W następstwie tego incydentu charyzmatyczna i uwodzicielska Lacey Champlain zaprzyjaźnia się z samotną Hannah Dexter. Lacey całkowicie zmienia podatną na wpływy Hannah i kształtuje ją na swoje podobieństwo, wciąga w spiralę alkoholu i narkotyków. Bunt jaki kieruje Lacey oraz Dex to wyzbycie się wszelkich zasad. Próba uciszenia wyrzutów sumienia poprzez nową przyjaźń nic nie daje, a chęć utrzymania tajemnicy za wszelką cenę prowadzi do kolejnej tragedii. 

 

Klubowicze zgodnie stwierdzili, że jest to powieść trudna, ciężka, pełna wulgaryzmów i brutalnych scen. Duszna atmosfera małego miasteczka przytłacza, codzienność pełna przemocy, obojętności i głupoty chwyta za gardło. Coraz śmielsze zachowania bohaterek, które mocno odbiegają od moralności szokują i wręcz powalają na kolana. Jak daleko można się posunąć w poszukiwaniu swojej tożsamości? Gdzie leżą granice moralność?  Ile/Co/Kogo trzeba najpierw poświęcić, żeby się odnaleźć i dorosnąć? Te pytania wybrzmiewają na koniec lektury i zaprzątną czytelnikowi głowę przez długi czas.

 

Agnieszka Dworak

 -----------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: