Archiwum wydarzeń 2018

Bajkowy Turniej Bibliotek - VII edycja pt. „Turniej polskich poetek, czyli potyczki na prztyczki” - relacja

11-05-2018

Bajkowy Turniej Bibliotek
- VII edycja pt. „Turniej polskich poetek, czyli potyczki na prztyczki”

Siódma edycja Bajkowego Turnieju Bibliotek zgromadziła w bibliotece trzecioklasistów z dwóch rzeszowskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 13 (opiekunowie: Maria Guz i Aneta Stec) reprezentującej Filię nr 16 oraz występującej z ramienia Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Szkoły Podstawowej nr 10 (opiekunowie: Maria Jastrząb i Agnieszka Drewniak).

Uczestników Turnieju powitała Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

Tegoroczne zmagania turniejowe obserwowało jury pod przewodnictwem Zastępcy Dyrektora WiMBP w Rzeszowie – Moniki Ohar-Pawiak, której pomagały: Małgorzata Sierżęga (instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży) oraz Renata Dziepak (kustosz, Dział Informacyjno-Bibliograficzny).

W trakcie rozwiązywania zadań, dzieci wykazywały się znajomością twórczości trzech polskich poetek: Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek i Małgorzaty Strzałkowskiej. Ostatnia konkurencja, którą była recytacja wiersza „Kurczę blade”, umożliwiła zawodnikom pokazanie improwizacji i zdolności aktorskich. Wszystkie konkurencje wymagały od uczestników połączenia wiedzy teoretycznej z refleksem i pracą zespołową.

W tym roku pierwsze miejsce oraz puchar Bajkowego Turnieju Bibliotek i tytuł Oczytanych Dzieciaków otrzymała drużyna „Wierszaków” ze SP nr 10 w składzie:

- Jan Kiwała,

- Magdalena Puzio,

- Oskar Irzyk.

Drugie miejsca przypadło drużynie „Rymulków” ze SP nr 13, którą tworzyli:

- Nikola Kuźmińska,

- Kinga Wojtowicz,

- Hubert Stachowicz.

Zawodnicy obydwu drużyn otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy i pamiątkowe medale. Cała widownia dostała lizaki w podziękowaniu za gorące kibicowanie, hasła dopingujące i kolorowe kostiumy wprowadzające bajkową atmosferę do naszej zabawy.

Główne założenia Turnieju, jakimi są popularyzacja kultury czytelnictw oraz zabawa połączona ze zdrową rywalizacją, i tym razem zostały zrealizowane. Obydwie drużyny wspaniale walczyły i dostarczyły wszystkim wielu emocji – gratulujemy!

Monika Kotarba

--------------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.