Archiwum wydarzeń 2018

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem oraz warsztaty z Marcinem Minorem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

12-10-2018

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem oraz warsztaty

z Marcinem Minorem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

9 października Oddział dla Dzieci i Młodzieży gościł niezwykły duet twórców książek dla dzieci. Pisarz - Przemysław Wechterowicz i ilustrator - Marcin Minor zabrali młodych czytelników w podróż po książkach, w których nie brakuje humoru, błyskotliwości i dziecięcej wrażliwości. O popularności książek Przemysława Wechterowicza świadczą liczne tłumaczenia, a także wyróżnienia w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i nominacje do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY. Debiutował książką „Wielkie marzenia” w 2008 roku. Opublikował, m. in. takie tytuły jak: „Mrówka wychodzi za mąż”; „Proszę mnie przytulić”; „Anastazy”; „Być jak tygrys”; „Emma chce grać jazz!”; „Jako czy kura?”; „Każdy kot ma dwa końce”; „Komplementy”; „Królewna z wieży”; „Lukrecja”; „Mama”; „Rybka i słońce”; „Uśmiech dla Żabki”. Marcin Minor jest absolwentem Europejskiej Akademii Sztuk na Wydziale Malarstwa. Był uczniem m.in. Antoniego Fałata, Wiktora Zinna, Franciszka Starowiejskiego. Jest też pedagogiem, terapeutą rozwojowym i arteterapeutą. Inspiruje go przyroda, architektura, wielopłaszczyznowe kontrasty. Od wczesnych lat dziecięcych fascynuje się komiksem. Ilustruje przede wszystkim bajki i baśnie.

Przemysław Wechterowicz i Marcin Minor opowiadali o wspólnym tworzeniu książek. Efektem współpracy pisarza i ilustratora jest książka „Gwiazdka z nieba” (wyd. Tadam), która opowiada o nietypowej przyjaźni orzesznicy i gwiazdki. Ilustracje Marcina Minora podkreślają baśniowość opowieści, zachwycają ciepłą kolorystyką. Każdy element przestrzeni lasu, czy zwierzęcy bohaterowie są przedstawieni bardzo szczegółowo. Ilustrator niezwykle dokładnie ukazał świat małej orzesznicy, a za pomocą misternych kompozycji kresek i linii odtworzył fakturę leśnej rzeczywistości. Ciemność lasu, w którym mieszka orzesznica rozświetlają delikatne, jasne barwy gwiazd czy świetlików, sprawiając, że opowieść o przyjaźni i rozstaniu staje się niezwykle nastrojowa, klimatyczna, zachwycająca kompozycją kolorystyczną oraz grą świateł i cieni. „Gwiazdka z nieba” ukazuje uniwersalne przesłanie dotyczące przyjaźni i współpracy. Czasami w życiu pojawia się także moment rozstania
z bliską osobą, tych trudnych emocji doświadcza orzesznica, która musi pożegnać swoją gwiezdną przyjaciółkę. Przede wszystkim jednak sympatyczny gryzoń pragnie pomóc powrócić błyszczącej gwiazdce do domu.

Autorzy książki z lekkością i pasją opowiadali dzieciom historię orzesznicy i gwiazdki, czytali fragmenty. Dialog był przeplatany różnymi łamigłówkami, zagadkami, ale i spostrzeżeniami młodych czytelników. Nie mogło zabraknąć również uśmiechu, zabawnych dowcipów i humoru, którym autorzy dzielili się z dziećmi. Przemysław Wechterowicz i Marcin Minor zaprezentowali najnowszą książkę dla najmłodszych – „O czym myślisz?” (wyd. WAM). Pojawiają się w niej różni bohaterowie, których myśli możemy spróbować rozszyfrować. Uczestnicy spotkania próbowali odgadnąć o czym myślą prezentowane postacie. Było to trudne wyzwanie, bo autor postarał się, aby rozwiązanie było nieszablonowe i oryginalne.

Na zakończenie spotkania czytelnicy mogli zakupić książki i uzyskać indywidualną dedykację, którą autor wpisywał z przyjemnością. Był to również czas na wspólne zdjęcia, rozmowy
i refleksje dotyczące książek.

Wiele frajdy dostarczyły dzieciom warsztaty plastyczne, które poprowadził Marcin Minor. Ilustrator w przejrzysty sposób wytłumaczył najmłodszym techniki wykonywania rysunków. Prowadzący na przykładzie własnego rysunku, wyjaśniał jak tworzy się za pomocą kółek, jak ważne operowanie jest światłem i cieniem. Dzieci przy pomocy kolorowych tuszy, słomek, pasteli i węgla drzewnego tworzyli ekspresyjne obrazy. Na papierze powstawały kolorowe kleksy, które przeradzały się w baśniowe zwierzątka, magiczne istoty czy drzewa. Ilustrator fachowo doradzał uczestnikom warsztatów, konsultował wykonane prace, chwalił i udzielał wskazówek. Dzieci musiały zmierzyć się również ze szkicowaniem i tworzeniem cieni i światłocieni przy użyciu węgla drzewnego i białych pasteli. Prace plastyczne, które powstały podczas warsztatów były niecodzienną i praktyczną lekcją profesjonalnego rysunku. Dostarczyły one wiele zabawy i emocji, a wykorzystanie różnych technik plastycznych pozwoliło dzieciom na swobodę twórczą i ekspresję.

Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za inspirujące spotkanie autorskie oraz warsztaty, które dostarczyły małym czytelnikom mnóstwo emocji i radości.

Marcelina Janisz

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „W związku z literaturą. Inspiracje”

realizowanego z programu dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Promocja czytelnictwa 2018