Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26993242 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2018

„Nela i polarne zwierzęta”, „Nieumarły las” – relacja ze spotkania „Książkołaków” – Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci

28-12-2018

„Nela i polarne zwierzęta”, „Nieumarły las” – relacja ze spotkania „Książkołaków” – Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci  w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP

 

Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci „Książkołaki” rozmawialiśmy o dwóch, bardzo ciekawych książkach: „Nela i polarne zwierzęta”, reportażu Neli Małej Reporterki oraz „Nieumarłym lesie” autorstwa Tomasza Samojlika. Obydwie publikacje bardzo przypadły do gustu naszym Klubowiczom.


Nela Mała Reporterka to autorka książek podróżniczych dla dzieci oraz programów telewizyjnych, choć sama ma dopiero 12 lat, przemierzyła już wiele egzotycznych krajów. Tym razem mieliśmy okazję wybrać się w polarne rejony naszej planety, aby przyjrzeć się z bliska zwierzętom żyjącym w Morzu Arktycznym, a także na wybrzeżach Szkocji , Anglii, Islandii i Norwegii. Była to niezwykle ciekawa wyprawa, uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że dzięki książkom podróżniczym można zwiedzać świat nie ruszając się z domu, a fakt, że autorką książki jest ich rówieśniczka jest dodatkowym walorem, dzięki temu dzieci łatwiej mogą wczuć się w emocje Neli podczas jej dalekich podróży.


Książki Neli Małej Reporterki są również interaktywne; na poszczególnych stronach znajdują się kody QR, dzięki którym, za pomocą tabletu mogliśmy obejrzeć filmiki i dodatki specjalne do książki, za pośrednictwem portalu www.youtube.com. Wspólnie obserwowaliśmy rekiny długoszpary, foki i niedźwiedzie polarne; towarzyszyliśmy Neli  w podróży skuterem śnieżnym i podglądaliśmy życie podwodnej rafy arktycznej.


„Nela i polarne zwierzęta” stała się jedną z ulubionych lektur naszych Klubowiczów, to niezwykle ciekawa opowieść z najdalszych zakątków świata, mnóstwo zdjęć i jeszcze więcej dobrej zabawy! A zatem, jak mówi Nela „pakuj ciepłe rzeczy i w drogę!”.


Tematem naszej dalszej rozmowy stała się książka autorstwa Tomasza Samojlika pt.: „Nieumarły las”. Jest to  komiks o życiu dzięciołów w Puszczy Białowieskiej, drugi tom obrazkowej opowieści zatytułowanej „Umarły las”, którą wydano w 2016 roku.


Autor jest biologiem, popularyzuje wiedzę na temat przyrody, tworzy i rysuje komiksy dla dzieci.


Tak jak w pierwszym tomie, Tomasz Samojlik wskazuje na problemy zwierząt żyjących w Puszczy Białowieskiej, w której wycinane są połacie drzew, ogradzane stalową siatką, w ten sposób zamienia się dziki ostęp w zwykły las, natomiast Puszcza powinna działać bez pomocy człowieka, ażeby zachować swoją unikalność i naturalny stan. Tylko wtedy gatunki zwierząt i roślin, żyjących w głuszy mają szanse na przetrwanie i mogą się rozwijać. Jest to szczególnie ważne z uwagi na to, że Puszcza Białowieska to jedyny dobrze zachowany las naturalny strefy umiarkowanej na świecie.


Klubowicze „Książkołaków” chętnie czytają również komiksy;  „Nieumarły las” uznali za ciekawy i zabawny, a to za sprawą opisów otoczenia i dialogów bohaterów, bo choć temat jest poważny, autor potrafi przekazać informacje językiem przystępnym dla dzieci i młodzieży.


Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania naszego Klubu.

 

Hanna Szafrańska

-----------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: