Archiwum wydarzeń 2020

Ferie z książką – relacja z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży

03-02-2020

Ferie z książką – relacja z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży

Tradycyjnie, jak co roku, Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie pamiętał o tych wszystkich dzieciach, które zimą odpoczywają od zajęć szkolnych. Zorganizował im, w czasie ferii zimowych, czynny wypoczynek promujący zabawy z książką jako interesującą alternatywę spędzania czasu wolnego oraz różnorodne zajęcia propagujące ideę czytania. Zajęcia miały na celu pobudzić wyobraźnię, kreatywność oraz inwencję twórczą uczestników biorących w nich udział.  Dzieci odwiedzające bibliotekę mogły liczyć na dobrą zabawę w gronie rówieśników. Szeroka oferta zajęć, która jeszcze przed feriami została umieszczona w witrynie Oddziału, na stronie internetowej WiMBP, na specjalnie przygotowanych folderach oraz zaprezentowana w regionalnej telewizji oraz radiu, przyciągnęła wielu chętnych.

Nasze zabawy rozpoczęliśmy 14 stycznia 2020 roku „Bąbelkowymi warsztatami”. Dzieci, przy użyciu folii bąbelkowej, farb plakatowych oraz kolorowych kartek tworzyły swoje wymarzone akwaria, w których zamieszkały wielobarwne: rybki, ośmiornice, a także koniki morskie.

Kolejny dzień ferii upłynął pod znakiem recyclingu. Podczas warsztatów „Sowy DIY” uczestnicy tworzyli przyborniki na długopisy z puszek konserwowych, słoików oraz rolek papierowych. Powstały nie tylko sowy, ale także Minionki, nietoperze, kotki oraz inne zwierzątka.

W czwartkowe przedpołudnie czytelnicy Oddziału wybrali się w podróż do „Wilczego świata”. Tego dnia dzieci brały udział w warsztatach na podstawie książki „O wilku, który się zgubił” Rachel Bright. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się między innymi tego, co to jest wilcza wataha oraz poznali zwyczaje wilczego stada. Później dzieci dopasowywały ślady na śniegu do zwierząt, które je pozostawiają. Poszukiwaliśmy tropów: zająca, wilka, lisa, niedźwiedzia, łosia, jeża oraz innych zwierząt żyjących w polskich lasach. Na koniec przyszedł czas na rysowanie wilka na tle zorzy polarnej.

Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy zajęciami warsztatowymi „Mała anatomia z profesorem Astrokotem”. Inspiracją do nich była książka „Odyseja po ludzkim ciele z profesorem Astrokotem” Dominica Wallimana, Bena Newmana -  dzieci, podczas trwania zajęć, poznały różne funkcje organizmu m. in.: ruch, oddychanie i odżywianie. Ćwiczyły również zmysły za pomocą kul sensorycznych, odgadywaniu różnych smaków oraz odgłosów zwierząt. Uczestnicy zajęć rozmawiali również o zdrowym odżywianiu i odpowiednich nawykach żywieniowych. Zebrane informacje przenieśli później, na wykonywane w grupach, piramidy żywienia.

W kolejnym dniu odbyły się zajęcia warsztatowe „Lama Poszukiwana”.  Po krótkiej prezentacji, przedstawiającej podstawowe informacje na temat lam oraz tego skąd pochodzą, przeszliśmy do treningu spostrzegawczości wraz z książką „Gdzie jest Lama?”. Zadanie dzieci polegało na wyszukaniu lam na kartkach książki, co wcale nie było łatwym zadaniem. Później przyszedł czas na zajęcia ruchowe, między innymi karmienie lam długim makaronem. Na koniec zajęć dzieci tworzyły lamy z papierowych talerzyków, cekinów, kolorowych papierów i brokatów.

Nasze zimowe spotkania z młodymi Czytelnikami zakończyliśmy warsztatami plastycznymi, podczas których uczestnicy tworzyli zimowy pejzaż z nietypowych materiałów. Dzieci, w tym dniu,  lepiły bałwany z gazet, brały udział w bitwie na śnieżki wykonane również z gazet oraz rozwiązywały zagadki związane z zimą.

W tegorocznych feriach w bibliotece, we wszystkich formach zajęć zorganizowanych przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży, wzięło udział 125 młodych czytelników. Na zakończenie ferii odbyło się również spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, które skupiło się wokół książki „Jeśli tam jesteś” Katy Loutzenhiser.

Od 2 stycznia do 20 marca w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży trwa konkurs na „NAJAKTYWNIEJSZEGO CZYTELNIKA ZIMY” dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 15 lat. Zachęcamy młodych czytelników do udziału w tym konkursie!

Monika Patronik-Wajcowicz

----------------------------------------------------------------------------------