Archiwum wydarzeń 2021

Relacja ze spotkania DKK Książkołaki - 29.10.2021

03-11-2021

Relacja ze spotkania DKK Książkołaki - 29.10.2021

Wszystkie nasze tajemnice ja zakopię se w donicę.

Wszystkie nasze sekrety schowam pod ciepłe berety.

Nic nikomu nie powiem, bo dostanę po głowie.

Magdalena Witkiewicz, Banda z Burej. Tajemnica piwnicy w bibliotece, Warszawa 2020.

Co może kryć się w bibliotecznej piwnicy? Jak wygląda przesłuchanie w stylu FBI? Dlaczego Pani Franciszka ubiera się wyłącznie na czarno, a Pani Frania co chwilę zaskakuje nowym tatuażem i kolorem włosów? – na te i inne pytania próbowały odpowiedzieć dzieci podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Już po raz drugi w sezonie jesiennym Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie ugościł grupę Książkołaków. Tym razem tematów do rozmowy dostarczyła powieść Magdaleny Witkiewicz pt. „Burej. Banda z Tajemnica piwnicy w Bibliotece”. Na młodych czytelników czekały wyjątkowe niespodzianki: stół przyozdobiony jesiennymi liśćmi, uśmiechnięta dynia, wszędobylskie nietoperze i gorąca herbatka owocowa. W oczekiwaniu na Halloween dzieci chętnie dyskutowały o tym, czym powinna wyróżniać się powieść detektywistyczna, zastanawiały się nad tym, czy tego typu powieść powinna wzbudzać strach i niepokój, czy wystarczy delikatny dreszczyk emocji (pojawiło się hasło: powieść grozy), porównywały świeżo przeczytaną lekturę z innymi, wcześniej poznanymi książkami tego gatunku. Pojawiły się też rozważania na temat intuicji: czym jest i czy warto się nią kierować. Świetnym uzupełnieniem dyskusji była gra w: „Zgadnij kim jestem”; zabawa została przygotowana w mrocznym, tudzież w szpiegowskim klimacie – sympatycy Scooby Doo i Różowej Pantery również byli zachwyceni. Na zakończenie spotkania zdolne i pomysłowe Książkołaki wykonały piękne prace plastyczne. Nietoperze z papierowych rolek i czarnej bibuły oraz ozdobne przypinki – na długo będą przypominały o udanym wieczorze spędzonym w naszej bibliotece. Jeżeli chodzi o ocenę powieści Pani Magdaleny Witkiewicz, myślę, że uśmiechnięte buzie członków DKK (patrz fotorelacja) będą dla niej najlepszą rekomendacją.

Kilka słów o autorce:

Magdalena Witkiewicz - bestsellerowa autorka powieści dla dorosłych i dla dzieci, specjalistka od szczęśliwych zakończeń i dobrego humoru. Potrafi pisać o sprawach ważnych w lekkim stylu. Młodszym czytelnikom znana z serii o Lilce i jej szalonej rodzince.

Kilka słów o książce:

„Banda z Burej. Tajemnica piwnicy w bibliotece” to historia grupy rezolutnych dzieciaków, których nic nie powstrzyma przed rozwikłaniem tajemnicy lokalnej biblioteki. Głównym bohaterem jest „prawie” jedenastoletni Wiktor, który wraz z rodzicami i siostrą przeprowadza się z Warszawy do tzw. Dziury. Przygnębiony i zrozpaczony chłopak zostaje wciągnięty w miejscową aferę, a tym samym staje się honorowym członkiem tzw. Bura Team. Zabawa, humor, ciekawi bohaterowie, świetnie zarysowana akcja - to wszystko sprawia, że chce się sięgnąć po kolejne tomy przygód szalonych detektywów.

Sabina Dobrowolska

-----------------------------------------------------------------------------